Yazılım 28 EYLÜL 2008 / 09:27

Kısa mesajla suç ihbarı

ABD’nin başkenti Washington’da özellikle metroda işlenen suçlara müdahalede zaman kazanmanın teknolojik yolları aranıyor.

ABD’nin başkenti Washington’da özellikle metroda işlenen suçlara müdahalede zaman kazanmanın teknolojik yolları aranıyor.

Washington D.C.’de toplu taşımacılıkta güvenlikten Transit Polisi sorumlu. Transit Polisi metro ve otobüs sürücülerinden acil durum veya suç ihbarlarını telefonla iletmek yerine kısa mesajla yollamalarını talep edecek. Bu yolla ihbar hem sessizce yapılabilecek, hem de acil durumda şarjın azalması ya da bitmesinin önüne geçilecek. Özellikle metro sürücülerinin bir suçla veya yolcuları rahatsız eden davranışlar ile karşılaşsalar bile karşılık görmekten korktukları için bu olayları ihbar etmekten çekindikleri belirtiliyor. Yeni uygulama için Transit Polisi BlackBerry telefonlar ile donatılıyor. Uygulamaya geçmeden önce birkaç haftalık deneme süreci öngörülüyor.


 


Amerika’da benzer uygulamalar da yaygınlaşmaya başladı. New York’ta suç anının fotoğrafı çekildiyse polise e-posta ile ihbarda bulunulabilliyor. Chicago kentinde ise öğrencilerden okulda silah taşıyan birini gördüklerinde polise kısa mesaj ile ihbarda bulunmaları söyleniyor.