Yazılım 20 OCAK 2011 / 15:52

inter-Next çözümü uluslararası platformlarda saygı görüyor

DenizBank’ın iştiraki Intertech, HP ve Microsoft işbirliğinde geliştirdiği “inter-Next” bankacılık projesi ile uluslararası başarı elde etti. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, Microsoft Genel Müdürü Tamer Özmen, HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar’ın katılımlarıyla düzenlenen sohbet toplantısında inter-Next bankacılık projesinin geldiği nokta ve elde ettiği başarılar gazetecilerle paylaşıldı.Toplantıda verilen bilgilere göre, CRM, iş zekası ve bankacılık hizmetlerini bütünleştiren inter-Next, tamamı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen bu alandaki ilk ulusal ar-ge projesi olma özelliği taşıyor.inter –Next, müşteri ve süreç odaklı yüksek performanslı bir bankacılık sistemi. Proje, 7/24 Temel Bankacılık platformu şubeler, internet, mobil cihazlar, telefon ve ATM’ler dahil olmak üzere birçok hizmet sağlama kanalını destekliyor ve aynı zamanda operasyonel verimliliği artırarak iş geliştirme faaliyetlerini hızlandırıyor. Tek platform üzerinden yöneticiler, sağlıklı karar verebilmelerini sağlayacak kapsamlı bilgiye anında ulaşabiliyor. Sistem müşterinin eğilimlerine göre kullanıcıyı yönlendiriyor ve önlem almasını sağlıyor.

inter-Next projesinin başarısı yurtdışında Computerworld Honors programı kapsamında 181 adayın arasından "Finans, Sigorta ve Emlak" dalında 21’nci Yüzyıl Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Böylelikle, DenizBank bilişim dünyasının bu ödülünü Türkiye’ye getiren ilk kurum oldu.Müşteri Hizmetleri Yönetimi (CRM), iş zekâsı ve bankacılık hizmetleri gibi farklı alanları kullanışlı yazılım uygulamalarıyla bir araya getiren proje DenizBank’ın yanı sıra Eurobank Tekfen tarafından da tüm Avrupa’da kullanılmak üzere satın alındı.inter-Next projesi 2007 yılının Haziran ayında da Microsoft Türkiye tarafından “En Başarılı Proje” ödülüne layık görülmüştü.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, inter-Next projesinin yaklaşık yüzde 30 civarında birim başına maliyet avantajı getirdiğini açıkladı. Bu projeyle teknoloji ithal eden değil, ihraç eden konuma gelindiğinin altını çizen Ateş, “Günümüzde rakiplerden farklılaşmanın yolu BT’nin verimli kullanılmasından geçiyor. inter-Next ile 1 yıllık bankacılık işlemlerini 8 saate indirerek, müthiş bir hız yakaladık” dedi.“Projeyi Bill Gates gördüğünde çok etkilendi ve sponsor oldu”Toplantıda söz alan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Tüm bankacılık fonksiyonlarını içeren bu proje, Microsoft platformunun yenilikçi avantajları, InterTech ekibinin özverili çalışması ve banka yönetiminin özenli takibi sonucu iki yıl gibi kısa bir sürede hayata geçti. Bu çerçevede projenin bugün sadece Türkiye için değil aynı zamanda Avrupa finans sektörü için de çoğaltılabilecek önemli bir başarı öyküsü olduğunu söylemeliyiz. Öyle ki geliştirilen yeni platform sayesinde, Dexia Bank of Belgium ve EuroBank Tekfen gibi Avrupa’nın önde gelen finans kuruluşları InterTech ve DenizBank'ın sistemlerini tercih etmeye başladı” diye konuştu.Projenin DenizBank tarafından Rusya’da Bill Gates’e sunulmasıyla Microsoft’un heyecanla projede yer aldığına değinen Özmen, gönüllü olarak sponsor oldukları projenin Türkiye’den çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi."Çözümlerimizle finans sektörüne katkılarımızı sürdüreceğiz”HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Eskiden yurtdışından Know-How ihraç edilirdi ancak şimdi satabilen bir duruma geldik. Denizbank’ın bağlı bulunduğu ve Christophe Allard yönetiminde 32 kişilik BT ekibiyle hizmet verdiğimiz Dexia Group’la yıllardır süregelen işbirliğimizin yanında, Denizbank ailesinin de çözümlerimizden yararlanarak inter-Next projesi ile büyük başarı yakalamasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun