Yazılım 13 HAZİRAN 2011 / 15:04

Intel’den çoklu grafik gücü

Intel’in pahalı anakartlarını seçenler, entegre grafik performansını Nvidia ve AMD kartlarla birlikte kullanacak. İşlemcilerin ‘taşınabilirlik’ eksenindeki gelişimiyle beraber artık her işlemci bir grafik işlemci haline geldi. Dolayısıyla artık yeni bilgisayarlar için giriş seviyesi (hatta orta seviye) ekran kartları daha da anlamsız hale geldi.

Intel’in yeni üst seviye anakartlarında kullanmaya başladığı Lucidlogix Virtu teknolojisi, sisteme eklenen Nvidia ve AMD ekran kartlarıyla dahili grafik gücünü bir araya getiriyor. Bu sayede masaüstü bilgisayarlar, günümüzdeki en önemli kullanım amaçlarından biri olan ‘oyun’ konusunda kullanıcılara çok daha ‘kullanışlı’ bir çözüm sunuyor.

Optimus gibi ama daha performanslı

Sistemi, Virtu yazılımı sayesinde senkronize hale getirilen grafik işlemcilerden uygulamaya göre uygun olanı seçiyor. Örneğin, Quick sync özelliğine sahip ikinci nesil bir Core işlemci yüksek çözünürlüklü bir filmi dahili grafik işlemcisiyle oynatıyor. Sıra oyuna geldiğinde devreye birkaç yüz dolar para verdiğiniz grafik kartı giriyor.

Nvidia’nın Optimus teknolojisiyle benzer şekilde çalışan bu teknolojinin en önemli farkı 2 boyutlu bir masaüstü üzerinde ‘iş görür’ şekilde çalışabilmekten daha fazlasını yapması.

Intel'in DZ68DB Virtu yazılımını içeren ilk anakartı olma özelliğini taşıyor. Bunun dışında sürücü güncelleme sayesinde; DH67BL, DH67GD, DH67CL ve DH67VR modelleri de bu yazılıma uyumlu hale gelecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun