Yazılım 20 AĞUSTOS 2008 / 09:06

Hollanda’da KPN’den mobil yayın

Avrupa’daki mobil TV servis sağlayıcılarından biri olan ve ülke çapında yayın kapsamı sunan KPN telekomünikasyon grubu, mobil TV servisi vermeye başladı.

Avrupa’daki mobil TV servis sağlayıcılarından biri olan ve ülke çapında yayın kapsamı sunan KPN telekomünikasyon grubu, mobil TV servisi vermeye başladı.


Nokia ve Nokia Siemens Networks’ün mobil televizyon çözümü ile verilecek servis sayesinde 10 televizyon kanalı Hollanda’da görüntülenebilecek. Nokia ve Nokia Siemens Networks’ün mobil teknolojilerini, servis ve uzmanlık güçlerini birleştirdiği MobilTV servisi, Hollandalılara, yükses ses ve görüntü kalitesine sahip yayınlara ulaşma olanağı sağlayacak. İlk etapta Nederland 1, Nederland 3, RTL4, RTL24, SBS6, Jetix/Veronica, MTV Music, Discovery Channel, Xite and Nick Toons gibi kanalların yer alacağı serviste ilerleyen  zamanlarda daha çok kanal seçeneği sunulacağı tahmin ediliyor. Servis Portatif Dijital Görsel Yayın (DVB-H) tabanlı bir yayın ağı sayesinde çalışıyor ve DVB-H uyumlu mobil cihazlarda izlenebiliyor. İşbirliği çerçevesinde Nokia ve Nokia Siemens Networks KPN’ye yayın başlangıcı için mobil yayın çözümü ve danışma, platform entegrasyonu, proje yönetimi, servis sağlayıcılığı başlıklarında bir çok hizmeti kapsayan ve açık standartlara dayanan anahtar teslimi anten ucu çözümü sağladı. Nokia Siemens Networks daha önce Finlandiya, Hindistan, Malezya, Filipinler, Vietnam, Endonezya ve son olarak İsviçre’de mobil TV yayını için benzer çalışmalar yapmıştı.