Yazılım 15 ARALIK 2015 / 16:25

Futuremark'ın DirectX 12 test yazılımı geliyor

Her yeni DirectX sürümüyle beraber yeni bir sistem performans testi yazılımı hazırlayan Futuremark, Time Spy test yazılımıyla karşımıza çıkacak.

Oyun bilgisayarlarının performanlarıyla ilgili fikir sahibi olmak için sistemimizin belli başlı oyunlarda saniyede kaç kare görüntü elde edebildiğini takip edebileceğimiz gibi, Futuremark'ın 3DMark serisi benchmark yazılımlarından da faydalanbiliriz. En son FireStrike yazılımıyla DirectX 11 testlerini ve karşılaştırmalarını mümkün hale getiren Futuremark, DirectX 12'ye de adım atmaya hazırlanıyor.

DirectX 12, Windows 10 ile kullanıma açılmış olsa da bu API'sini kullanan oyun sayısı henüz çok çok az. Ashes of the Singularity ve Fable Legends şu anda adı duyulan oyunların tamamı. DirectX 12, DirectX 11'e göre ciddi bir performans artışı vaadediyor. Bu vaatin sebebi de CPU ile GPU arasındaki iletişimin çok daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleşiyor olması.

Futuremark'ın oyun performanslarının ölçümlemede kullandığı 3DMark testleri arasına katılacak DirectX 12 yazılımının adı Time Spy olacak. Time Spy'ın 2016'nın başlarında bilgisayarımıza indirebileceğiz. Time Spy'ın 3DMark yazılımına dahil mi olacağı yoksa diğer ayrı bir yazılım olarak mı sunulacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. 

Çin'deki Galaxy GOC overclock etkinliğinde gösterilen yeni benchmarkı aşağıda izleyebilirsiniz.