Yazılım 29 OCAK 2009 / 08:15

Ericsson öğrencilerine uluslararası iki ödül

Ericsson ve Sun Microsystems ortaklığıyla dünya çapında gerçekleştirilen “Uygulama Yarışması”nda iki Türk öğrencinin geliştirdiği uygulamalar ödül aldı.

Ericsson ve Sun Microsystems ortaklığıyla dünya çapında gerçekleştirilen “Uygulama Yarışması”nda iki Türk öğrencinin geliştirdiği uygulamalar ödül aldı.Ericsson ve Sun Microsystems’ın yeni nesil mobil ve internet multimedya servislerinin yaratılmasına ve yaratıcı fikirlere destek vermek amacıyla gerçekleşen Uygulama Yarışması, dünyadaki 7 milyon Java geliştiricisine açık. Yarışmada, Türkiye’den iki öğrenci grubu, geliştirdikleri IP Multimedia Subsystem (IMS) tabanlı uygulamalarla ikincilik ve üçüncülük ödüllerini kazandı.


 


IMS, veri, konuşma ve şebeke teknolojisinin IP tabanlı altyapı üzerinde yakınsamasına imkan veren bir teknoloji. IMS tabanlı servisler, tamamen kişiselleştirilmiş ve güvenli bir şekilde, ses, metin, resim, video ve bunların bileşkeleri gibi pek çok farklı iletişim kurulmasına izin veriyor.


 


İkincilik ödülünü kazanan Pınar Sağlam’ın geliştirdiği WeRing uygulaması, çağrı kurulması esnasında klasik çalma sesi yerine, multimedya (ses, video, mesaj, oyun) içeriğinin arayan kişiye, aranan kişinin tercihleri yönünde uygulanmasını kapsıyor. Üçüncülük ödülünü ise Distinctive Ringing projesi ile de Barış Yanar kazandı. Distinctive Ringing, çağrı kurulması esnasında aranan cihaz üzerinde kayıtlı birden fazla kişi olması durumunda, ulaşılmak istenen kişinin isteklerine göre ayırt edici imkanlar (zaman, tarih, tercihli kişi listesi ile farklılaştırılmış ses, video, metin iletimi) sunulmasını sağlıyor.


 


2007-2008 eğitim döneminde başlatılan Ericsson Crea Academy kapsamında eğitim gören öğrenciler burs desteğinin yanı sıra, IMS de dahil olmak üzere birçok sektörel konuda eğitimler, yerel ve uluslararası staj desteği, Ericsson’un teknik bilgi ve belgelerine erişim hakkı ile bir yıllık sürecin ardından yapılacak değerlendirme sonucunda Ericsson bünyesinde iş imkanına sahip oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun