Yazılım 04 ARALIK 2008 / 11:07

Dijital televizyonu mobilize edecek standart yolda

Amerikan Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi (ATSC), dijital televizyon kanallarının cep telefonları ve diğer taşınabilir cihazlara yayın yapmasına izin verecek standart adayını onaya sundu.

Amerikan Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi (ATSC), dijital televizyon kanallarının cep telefonları ve diğer taşınabilir cihazlara yayın yapmasına izin verecek standart adayını onaya sundu.


Gelecek yılın ikinci ya da üçüncü çeyreğinde bir ATSC standartı daha sunulması bekleniyor. Uygulama, dijital TV (DTV) için kullanılan mevcut 8 – VSB iletim sistemi ile uyumlu yeni sayısal bir uyarıcı kullanarak ATSC –M/H, mobil DTV’nin mevcut standartlar ya da yüksek çözünürlüklü (HD) program servisleri ile karışmadan, bir kanalın dijital frekans içinde yayınlanmasına izin verecek.


Mobil DTV uygulamasını başlatmanın bedeli yaklaşık 250.000 dolar (396 bin YTL) olacak. Uygulama yazılım özelliklerine göre, aday standart, yeni interaktif TV uygulamalarına destek veriyor. Ayrıca, kanalların araç içi kullanımda gerçek zamanlı navigasyon verisi sağlamak, talep üzerine formlarda tüketiciye sunulan haber ve spor özetleri sağlamak gibi servislerin yayını için yeni veri dağıtımı yapmasına izin verecek. 


ATSC standart için kullanılan oy sonuçlarını kesin olarak açıklamazken, ATSC-M/H aday standartın prototip alıcıya yerleştirilmesi ve bu yolla, ilerleyen aylarda teknik geribildirim alınması bekleniyor. Mobil DTV’nin bazı özelliklerinin Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenecek Consumer Electronics Show 2009'da hem cep telefonu üreticileri hem de 800 yerel kanaldan oluşan ve mobil DTV standart sürecini yürüten Açık Mobil Video Koalisyonu (Open Mobile Video Coalition) tarafından tanıtılacağı söyleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun