Yazılım 24 KASIM 2014 / 13:28

Detekt hükümet takibini sonlandıracak

Hükümetlerin vatandaşlar ve gazeteciler üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Hükümetler, vatandaşları bir yandan algı operasyonlarıyla yönlendirirken, bir yandan da dijital ortamdaki her hareketlerini takip altın alıyor. Uluslararası Af Örgütü, hükümet ve diğer siyasi oluşumların uyguladığı baskıyı kırabilme amacıyla "Detekt" adlı bir yazılım geliştirerek, vatandaşların üzerindeki baskıyı bir nebze olsun azaltmayı amaçlıyor.

Hükümetlerin, vatandaşları geliştirdikleri zararlı yazılımlar vasıtasıyla takip altına aldığı bir gerçek. Bilgisayar kameraları, mikrofonlar ve akıllı televizyonlar ile yapılan bu takipler, düşünce özgürlüğünün önündeki en önemli engellerden biri olarak dikkat çekiyor. Bu duruma bir son vermek isteyen Uluslararası Af Örgütü, geliştirdiği açık kaynaklı yazılım "Detekt" ile düşünceyi en azından dijital ortamda serbest bırakmayı amaçlıyor.Açık-kaynak bir yazılım olan Detekt, oldukça gelişmiş yöntemlerle yazılarak hedeflerin dikkatinden kaçırılacak biçimde özelleştirilmiş zararlı yazılımları Windows işletim sistemli bilgisayarlarda tespit etmeye çalışıyor. EFF'nin desteğiyle geliştirilen Detekt'i indirip kurmaya gerek kalmadan doğrudan çalıştırabiliyor.

Son dönemde geliştirilen ve özellikle e-ticaret sektöründe büyük zararlara neen olabilen zararlı yazılımları da keşfedebilen Detekt, oldukça basit bir çalışma prensibine sahip. İnterneti bağlantısı kesilerek tarama yapmaya başlayan uygulama, yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırılıyor.

Uluslararası Af Örgütü, Elektronik Sınırlar Vakfı, Uluslararası Gizlilik ve Digitale Gesellschaft insan hakları örgütleri tarafından geliştirilen uygulamayı bu adres üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun