Yazılım 04 ARALIK 2012 / 17:19

Dell depolama portföyündeki bir dizi güncellemenin tanıtımını yaptı

Dell depolama portföyünü yenilediğini duyurdu

Yeni Dell PowerVault MD3 depolama dizisi yazılımı, daha gelişkin veri koruma, kapasite kullanım ve sanallaştırma özelliklerini ekonomik ve yüksek performanslı bir çözümle birlikte sunuyor. 

Dell, müşterilerinin ve iş ortaklarının katılımıyla düzenlenen forumda, uçtan uca depolama portföyündeki bir dizi güncellemenin tanıtımını yaptı. Ürünler, Fluid Data mimarisini geliştirmek ve müşterilerin verilerinden, kullanım süresi boyunca optimum şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlandı.

Dell Storage Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Darren Thomas konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:
“Bilişim teknolojisinin yapısı ve bir veri merkezinin bir şirket için yapması gerekenler hızla değişiyor. Sonuç olarak müşteriler teknolojinin kendilerinden buluta ve diğer birleşik ortamlara aktarımında birçok farklı ve çoğunlukla da birbirine rakip modellerle karşılaşıyorlar. Dell, uçtan uca depolama mimarisi sayesinde en etkili çözümü sunuyor. Bu mimari, yapay zekâ ve otomasyon sayesinde, verilerden kullanım süreleri boyunca en iyi şekilde yararlanılmasını sağlıyor. Dell’in Fluid Data Mimarisi veri merkezinin kapasitesini artıran yeni özellikler sunuyor. Böylece müşteriler işleriyle ilgili son derece olumlu sonuçlar elde ediyor”

Dell Compellent ve PowerVault MD3 yazılımları

Tanıtımı gerçekleştirilen Dell Compellent Storage Center 6.3 depolama dizisi yazılımı, Dell Compellent depolama dizilerinin ölçeklenebilirliğini ve performansını artırıyor. Compellent SC8000 denetleyiciler, Storage Center 6.3 yazılımıyla birlikte kullanıldığında, şirket verilerinin işlenme hızını önceki versiyonlara kıyasla yüzde 100’e kadar artırabiliyor.

Ayrıca, Dell satışa sunduğu bu ürün ile sunucudan depolama birimine kadar uçtan uca 16 Gb fiber kanal veri depolama imkanına sahip olduğunu duyuran ilk tedarikçi oldu. Ayrıca bant genişliği de iki katına çıkarıldı ve kritik iş uygulamalarına ve verilere erişim hızlandı.

Orta ve büyük ölçekli işletmeler ve bulut bilişimi için tasarlanan Dell Compellent depolama dizileri, otomatik katmanlamasını gelişmiş bir veri koruma sistemi ve kullanım kolaylığıyla birlikte sunuyor. Diziler ayrıca yüksek ölçeklenebilirliğe ve modüler bir tasarıma sahipler. Bu, kullanıcıya hiçbir ek ücret ödemeksizin depolama yazılımını güncelleme ve mevcut altyapısını “yenilemeden” kapasitesini artırma olanağı sağlıyor.

Tanıtımı yapılan Storage Center 6.3’ün, şirketlere dönük diğer yenilikleri arasında şunlar yer alıyor:

• Veri kurtarma ve çok ortamlı kopyalama konusunda esnekliği artıran, veri kurtarma sürelerini ve kurtarma noktası hedeflerini kısaltmak amacıyla tasarlanmış, eşzamanlı kopyalama iyileştirmeleri

• Yeni Windows Server 2012 destekli genişletilmiş Microsoft entegrasyonu

• Active Directory ve LDAP desteği sayesinde güvenliğin artırılması ve yönetim süresinin azaltılması. Kurumsal bir dizinle Compellent depolamasının otomatikleştirilmesi ve entegre edilmesi. Bu sayede erişim için tek bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme sürecinin yeterli olması

• USGv6/IPv6 gerekliliklerinin çok sayıda geçerli IP adresi için desteklenmesi yoluyla hükümet güvenlik sisteminin geliştirilmesi

• Performans ve kapasitenin proaktif olarak izlenmesi sayesinde birden fazla dizideki disk bölümleri için akıllı uyarı verilmesi ve yerleştirme önerilmesi.Yeni Dell PowerVault MD3 yazılım iyileştirmeleri bir yandan veri koruma, performans, kapasite ve sanallaştırma özelliklerini geliştirirken, diğer yandan bu ekonomik ve yüksek performanslı depolama dizilerini yüzde 99.999 verimlilikle kullanılmasını sağlayacak şekilde tasarlandı.

Veri koruma alanındaki iyileştirmeler arasında disk yönetimini basitleştiren ve verileri tüm sürücülere dağıtarak yeniden üretim performansını artıran ve böylece sürücü hatalarında veri kurtarma süresini önemli ölçüde azaltan dinamik disk havuzları yer alıyor. Mevcut fiber kanal kopyalama özelliklerine ek olarak, yeni IP-bazlı, zaman uyumsuz uzaktan kopyalama özelliği, site hatalarına karşı koruma sağlıyor ve uygulama hızlarını ve mesafe desteğini artırıyor.

Yeni PowerVault MD3’ün yazılım uygulama enegrasyonunu sağlamak ve verimliliğini artırmak için geliştirilen çözümler arasında VMware vStorage APIs for Array Integration (VAAI) desteği de yer alıyor. Özellik, müşteriye depolamayla ilgili bazı görevleri sunucudan PowerVault dizilerine aktarma imkânı sunuyor. Ayrıca, yeni yedekleme özellikleri dizilere depolama atamalarını otomatik olarak yapma olanağı sağlıyor. Bu da kapasitenin kolay ve ekonomik şekilde artmasını sağlıyor.

Dell veri koruma portföyünü genişletiyor

Şirketin genişleyen veri koruma portföyü, hangi ölçekte olursa olsun müşteriye veri ve uygulama koruması sunuyor. Ayrıca sanal, fiziksel ve bulut ortamlarında veri kurtarma süreleri sağlıyor. Şirket, veri verimliliğini maksimuma çıkarmak, bilişim teknolojisi hızını artırmak ve iş esnekliği sağlamak amacıyla tasarlanmış eksiksiz yedekleme, çoğaltma ve kurtarma çözümleri sunuyor.

Şirketin veri koruma portföyündeki diğer ürünler arasında şunlar bulunuyor:

• Dell PowerVault DL4000 — Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve ‘uzaktaki ofisler’ için optimize edilen ürün, Dell AppAsure yazılımı esas alınarak üretilen ilk yedekleme cihazıdır. Cihaz,kritik iş uygulamaları için hızlı ve eksiksiz yedekleme ve acil kurtarma çözümleri sunar, yazılım ve sistem yönetiminin kesintisiz entegrasyonu için veri sağlar. Dâhili depolama kapasitesi 5.5 terabayt olan bu eksiksiz sistemli 1U cihaz, yedekleme kapasitesinin etkin kullanımını sağlayan bir anlık mesajlaşma, tekilleştirme ve sıkıştırma yazılımıyla birlikte sunulmaktadır. Kullanıcı, iki adet yedek sanal cihazdan faydalanabilmektedir. Bu cihazlar iki sunucuya kadar olan sistemlerde kritik uygulamaları korur ve acil kurtarma işlemini hızlandırır.

• Quest NetVault Backup 9.0 — Yeni Quest veri koruma yazılımı NetVault Extended Architecture (NetVault XA) ile bir araya getirildi. Ürün, yeni bir kullanıcı grafik ara yüzüne sahip ve çoklu veri koruma teknolojisi görevlerini birleştirerek yönetimi kolaylaştıran bir dizi ortak hizmet sunuyor. Yazılım orta ve büyük ölçekli kuruluşların veri koruma proseslerini kolaylaştırıyor ve önemli uygulamaları türdeş olmayan fiziksel ve sanal ortamlarda koruyor. NetVault’un çapraz platform özellikleri Windows Server 2012 ve Novell Open Enterprise Server 11’e aktarıldı. Öte yandan Windows Server 2012 Hyper-V ve VMware vSphere®’de gerçekleştirilen iyileştirmeler sayesinde işlevsellik, performans ve ölçeklenebilirlik artırıldı. NetVault SmartDisk tekilleştirme çözümüne doğal kopyalama özelliğinin eklenmesi, dış depolama ortamını ve acil kurtarma işlemini düzenlemeye yardımcı oluyor.

• Dell PowerVault DL2300 — Yeni şirketlere dönük veri koruma cihazları Dell PowerEdge 12. nesil sunucularla ve CommVault Simpana 9 modern veri koruma yazılımıyla bir araya getirildi. Bu sayede büyük ölçekli şirketlere hem fiziksel hem de sanal sunucular için veri yedekleme, kurtarma, kopyalama, arşivleme ve tekilleştirme imkânı sağlanıyor. Tüm bunlar kurulumu kolay ve önceden test edilmiş tek bir çözümde sunuluyor. Bu yeni cihaz yeni nesil işlemcileri ve bellek özellikleriyle veri tabanı yapılandırmasının en uygun şekilde tekilleştirilmesini sağlayarak yedekleme performansını artırıyor. Kullanıcılar dâhili politika tabanlı otomasyon sayesinde yedekleme ve arşivlemeyi düzenleyerek yönetsel zamandan tasarruf edebiliyor.

Associated Bank Sistem Baş Mühendisi Dan Marbes konuyla ilgili olarak:
“Dell Compellent depolama sistemleri bilişim teknolojisi altyapımızda önemli bir rol oynuyor. Dell’in kurumsal düzeydeki depolama ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olacak yeni özellik ve iyileştirmelerini görmek için sabırsızlanıyoruz. Uygulamalarımızın kullanım performansının iki katına çıkması, kullanıcılarımızın ihtiyaç duyduklarında önemli bilgilere daha hızlı erişmesi anlamına geliyor. Ayrıca bu kaynakları daha verimli bir şekilde yönetmemizi sağlayacak Active Directory kimlik doğrulama uygulamasının entegrasyonunu da sabırsızlıkla bekliyoruz”

dedi.

Houston Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgi Teknolojileri Eğitim Merkezi bilgi işlem güvenlik yetkilisi Michael Rapp şunları söyledi:
“Birçok depolama platformunda, veri kurtarma konusunda AppAssure’a güvendik ve bu yazılımı yıllarca gönül rahatlığıyla kullandık. Dell’in bu veri koruma yazılımını özel amaçlı bir platforma entegre etmesi müşterilerin AppAssure optimizasyonlu bir çözümü yönetmelerini daha da kolaylaştıracak ve kurulum ve yapılandırma çalışmalarını minimuma indirecektir”

Satışa sunulma tarihleri:

• Dell Compellent Storage Center 6.3’ün beta sürümü 2013 başında, ürünün ise 2013’ün ikinci çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.

• Dell PowerVault MD3 yazılım güncellemeleri ve Dell PowerVault DL2300 satışa sunuldu.

• Dell Quest NetVault Backup 9.0’ın Aralık 2012’de satışa sunulması planlanıyor.

• Dell PowerVault DL4000’in 2013’ün ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun