Yazılım 18 EKİM 2012 / 10:48

CloudArena bulut tabanlı otel rezervasyon sistemini tanıttı

CloudArena bulut tabanlı rezervasyon sistemini tanıttı

CloudArena, bulut tabanlı dijital konaklama tesisi yönetim ve pazarlama sistemi HotelRunner'la birlikte, özellikle KOBİ ölçeğindeki konaklama tesislerinin hem günlük operasyonlarını ve tesislerini, hem de internet sitelerindeki ve sosyal ağlardaki online içerikleri kolayca oluşturup yönetmelerini amaçlıyor. HotelRunner, bağımsız otel, butik otel, motel, apart, pansiyon ve kısa dönem kiralık daireler gibi konaklama tesislerinin, kendi internet siteleri, Facebook sayfaları dahil olmak üzere tüm online kanallardan rezervasyon kabul edebilmelerini sağlamanın yanı sıra birçok avantaj daha getiriyor. HotelRunner’ın en önemli avantajlarından biri de konaklama tesislerinin herhangi bir POS sistemine ihtiyaç duymadan, müşterilerine çeşitli online ödeme seçenekleri sunmalarını sağlaması.Konuyla ilgili konuşan CloudArena Kurucu Ortağı Arden Agopyan, Türkiye’nin son yıllarda yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldiğini belirtti. Agopyan, bu durumun Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli konaklama tesislerinin uluslararası turizm sistemleri ile entegre olmalarını bir zorunluluk haline getirdiğini belirtirken, birçok konaklama tesisinin internet sitesi mevcut olmadığı gibi, tesis yönetimi, oda/fiyat yönetimi ve çevrimiçi rezervasyon altyapıları da bulunmadığını söyledi.

‘Tek satış kanalı’ yapısının konaklama tesislerinin kârlılığını düşüren en önemli etken olduğuna dikkat çeken Agopyan, mobil araçlar aracılığıyla gerçekleştirilen e-ticaretin hacmi gün geçtikçe artmasına paralel olarak işletmelerin de bu kanalda mutlaka aktif olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Sanal POS almadan internetten satış

HotelRunner'ın bu tarz eksiklikleri giderme adına geliştirildiğini ifade eden Agopyan, çözümle birlikte özellikle KOBİ ölçeğindeki konaklama tesislerinin hem günlük operasyonlarını ve tesislerini, hem de internet sitelerindeki ve sosyal ağlardaki online içeriklerin çok daha kolay yönetilebileceğini vurguladı. Agopyan, küçük otellerin internet üzerinden oda satışı yapabilmelerini ve ödeme alabilmelerini sağlayan Sanal POS sistemlerine üye olmakta çeşitli güçlükler yaşadıklarına değinirken, geliştirdikleri çözümün POS sistemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırarak tesislerin müşterilerine çeşitli online ödeme seçenekleri sunmalarını sağladığına dikkat çekti.

Agopyan, HotelRunner kullanan işletmelerin, entegre müşteri yönetimi ve raporlama modülleri sayesinde her sene doluluk oranlarını tahmin edebilecek bir yapıya ulaşabileceklerini ve böylece yatırımlarını daha verimli yönetebiliyor olacaklarını da sözlerine ekledi.

Oteller, bu adres üzerinden daha fazla bilgi alabilecekleri gibi, ücretsiz olarak bir hesap açıp tesislerini tanımlayarak, çözümü kullanmaya başlayabilirler.