Yazılım 09 OCAK 2013 / 16:03

Çinli korsan yazılımcı bütün Amerika'yı dolandırdı

Çinli korsan yazılımcı bütün Amerika'yı dolandırdı

ABD'de görülen bir yazılım hırsızlığı davasında Çinli korsan yazılımcı Xiang Li, aralarında Microsoft, Oracle, Rockwell Automation, Agilent Technologies ve SAP gibi şirketlere ait bilgisayar programlarını kara borsada satarak 100 milyon doların üzerinde gelir elde etmekle suçlanıyor. ABD’de yaşayan 36 yaşındaki korsan yazılımcı Xiang Li’nin, 2008-2011 yılları aralarında Microsoft, Oracle, Rockwell Automation, Agilent Technologies, Siemens, Delcam, Altera ve SAP şirketlerinin de bulunduğu 200 adet ABD’li üreticiye ait bilgisayar programlarını kara borsada sattığı ileri sürülüyor. Li'nin ayrıca savunma sanayinde kullanılan bir yazılımı da el altından pazarladığı iddia ediliyor. Davaya bakan savcılar, Li'nin sattığı yazılımlardan 100 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğini söylediler.

Li ise kendisi hakkındaki iddiaları kabul ederken, iddia edilen miktarın gerçek dışı olduğunu ifade etti. Li, 3 Mayıs tarihindeki karar duruşmasına dek elde ettiği miktarı hesaplayıp mahkemeye sunacağını dile getirdi.

Savcılar tarafından suçlanan Xiang Li, 2011 Haziran’ında ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na bağlı ajanlar tarafından Pasifik Okyanusu'ndaki küçük bir ada olan Saipan'da göz altına alınarak ABD’ye getirilmiş ve hakkında dijital telif haklarını çiğnemek ve dolandırıcılık suçlamalarıyla dava açılmıştı. Hakkında toplam 46 adet suçlama bulunan Li hakkında, 20 yıl hapis ve 500 bin dolar hapis cezası isteniyor.

Konuyla ilgili daha çok bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.