Yazılım 17 AĞUSTOS 2009 / 11:47

Cepten internete girerken tuşlarda boğulmayın

Ceptenet.com, cep telefonundan internete girerken minik tuşları kullanmanın getirdiği zorluk farkedilerek ortaya çıkarılmış.

Ceptenet.com, cep telefonundan internete girerken minik tuşları kullanmanın getirdiği zorluk farkedilerek ortaya çıkarılmış.


Birçok cep telefonu farklı tarayıcılarda internet erişimine olanak verse de minik tuşları kullanarak ve farklı noktalama işaretleri girerek adreslere erişmek kolay olmayabiliyor. Standart bir telefon tuş takımı ile bir web sitesine girmek için cep telefonunun tuşlarına onlarca defa basmak gerekebiliyor.

Ceptenet.com internet sitesi işte bu durumu kolaylaştırma fikriyle kurulmuş. Ceptenet.com'un sunduğu hizmetten faydalanmak için öncelikle wap veya 3G destekleyen bir telefondan ceptenet.com tıklanıyor ve ceptenet anasayfa yapılıyor. Bundan sonra cep telefonunun tarayıcısı açılınca ceptenet menüsü ortaya çıkıyor. Konu başlıklarından birisi seçiliyor ve alt başlıklardan tercih edilene tıklanıyor. Ceptenet'in içeriği yetmezse Ceptenet' te yer almasını istediği mobil sitelerin bağlantıların linklerini kullanıcı Ceptenet'e önerebiliyor.

Değerlendirme ve kontrol edilme sürecinden sonra bu link de Ceptenet'e ekleniyor. Cepten ziyaret etmek istenilen site mobil bir site değil ise Ceptenet ana sayfasında yer alan "Mobil Uyarlayıcı" ile dilenilen her site cep telefonu için optimize edilerek görüntülenebiliyor. Ceptenet için herhangi bir ücret ödenmiyor. Kullanmak için cep telefonuna bir yazılım indirmek ve kurmak da gerekmiyor.