Yazılım 31 EKİM 2008 / 13:24

Bir pil vakası daha

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu Japonya merkezli Sony Energy Devices tarafından üretilen lityum-iyon pillerin geri toplatılacağını duyurdu.

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu Japonya merkezli Sony Energy Devices tarafından üretilen lityum-iyon pillerin geri toplatılacağını duyurdu.


Sony'nin ürettiği bu piller, Toshiba, Dell ve HP tarafından satılan dizüstü bilgisayarlarda kullanılıyor. Komisyon, pillerin fazla ısınarak yarattığı yanma tehlikesiyle tüketiciye zarar verebileceğini tespit edip, konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Pillerin fazla ısınması ile ilgili sunulan 19 raporun 17’sinde, pillerin küçük çaplı hasarlara sebep olduğu belirtiliyor. İki tüketici, pillerden dolayı ufak yanıklara maruz kaldığını söylüyor. Dünya çapında satılan 65 bin pilden yaklaşık 35 bin pilin geri toplanacağı tahmin ediliyor. Bu durumdan en çok etkilenen şirket, 32 bin dizüstü bilgisayarla HP olacak gibi görünüyor. Toshiba’nın 3 bin, Dell’in ise 150 bilgisayarının durumdan etkilendiği belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun