Yazılım 05 ARALIK 2008 / 10:26

Bilgisayar faresi 40 yaşında

İlk bilgisayar faresinin 40. yıldönümünü kutladığı şu günlerde Logitech de bir milyarıncı faresini piyasaya çıkarıyor.

İlk bilgisayar faresinin 40. yıldönümünü kutladığı şu günlerde Logitech de bir milyarıncı faresini piyasaya çıkarıyor.


Bugün tüm dünyada bilgisayar mouse’u kullanan bir milyarın üzerinde insan bulunuyor, ayrıca analiz firması Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2014’e kadar bir milyar insanın daha mouse kullanacağını düşünülüyor.


 


İsviçre Apples‘de bir çiftlik evinde kurulan ve kısa zaman içinde Silikon Vadisi’ne genişleyen Logitech, ilk perakende bilgisayar faresini 1985 yılında piyasaya sürdü ve 1996 yılında 100 milyonuncu fare rekoruna ulaştı. 2003’te Logitech’in fare satışları, 500 milyona ulaştı. Logitech bugün, 100’ün üzerinde ülkede mouse satıyor ve günde 376.000, ayda 7.8 milyon mouse üretiyor.  


 


Uluslararası Stanford Araştırma Enstitüsü (SRI) Başkan ve CEO’su Curt Carlson,  “Önde gelen bir fare üreticisi böyle bir kilometre taşına ulaşırken, aynı ay Doug Engelbart’ın efsanevi bilgisayar faresini halka sunmasının 40. yıldönümünü kutluyor olmamız ne büyük bir tesadüf. Logitech’in ürün yenilikleri, Engelbart’ın insanların bilgisayarlarla aralarında interaktif ve işbirlikçi bir etkileşim sağlama vizyonunu desteklemektedir” dedi.