Yazılım 15 NİSAN 2010 / 10:59

Bedava ‘Nefes' alabileceğiz

Müzik grubu Nefes, yeni albümünü Bircom'un mobil yazılımıyla ücretsiz olarak yayınlıyor.

Müzik grubu Nefes, yeni albümünü Bircom'un mobil yazılımıyla ücretsiz olarak yayınlıyor.


Yeni albümleri için Bircom ile iş birliğine giren Nefes müzik grubu, yurtdışında dünyaca ünlü rock grubu U2'nun bir benzerini kullanıldığı albüm uygulamasını gerçekleştirdi. Albümlerini tamamen ücretsiz bir mobil uygulama olarak sunan Nefes, bu uygulamayı Bircom ile hazırladı.

Bircom'un Phonsai adlı mobil yazılımı kullanılarak geliştirilen Nefes uygulaması, 2580'e "NEFES" yazılı bir mesaj atarak, ücretsiz olarak cep telefonuna indirilebiliyor. Böylece şarkıların yanı sıra şarkı sözleri, albüm fotoğrafları ve ek bilgiler de dahil olmak üzere grubun tüm albümünü, bir bütün halinde cep telefonuna indirmek mümkün oluyor. Java tabanlı tüm cep telefonlarında çalışabilen uygulamanın, birkaç ay içinde iPhone'da da kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Cep telefonuna yüklenen uygulama internete bağlı olmadan da çalışabiliyor.. Turkcell'in servis verdiği hizmetle Nefes'in albümü yaklaşık bir ay içinde 36 bin kişi tarafından indirildi.

Bircom'un Yazılım Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Seçilmiş konuyla ilgili,"Türkiye'de ilk defa Nefes için hazırlanan bu uygulama kısa bir zaman içinde çok sayıda müzikseverin, müzisyenin ve müzik şirketinin dikkatini çekmiş bulunuyor. Uygulama güncellenebildiğinden, müzisyenler kendileri ile ilgili en son haberleri doğrudan hayranlarının cep telefonlarına ulaştırabiliyorlar. Bu da onlara yeni olanaklar sunuyor. Günümüzde müzisyenler ve müzik grupları teknoloji ve trendleri çok yakından takip ediyorlar. Örneğin U2 şu an Blackberry App World için bir uygulama geliştirmiş durumda. Coldplay son albümünü İngiltere'de Bluetooth teknolojisini kullanarak tanıttı. Radiohead ise son albümünü şarkı indirme karşılığı bağış sistemiyle sitesinden yayınladı. Teknoloji, mevcut sistemleri çok hızlı bir şekilde etkisiz çarpana dönüştürebiliyor. Teknolojiyle savaşmak yerine mantıklı bir şekilde paralelinde yürümek, yapılan her işe değer katarak farklılaşmayı sağlayacaktır" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun