Yazılım 27 ŞUBAT 2009 / 15:49

Avea’dan her yöne "işkence" mi?

Avea’nın “her yöne sınırsız” tarifesi hem sektörde hem de kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. Bu ilginin arkasından da Tüketiciler Birliği tarafından bir açıklama geldi.

Avea’nın “her yöne sınırsız” tarifesi hem sektörde hem de kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. Bu ilginin arkasından da Tüketiciler Birliği tarafından bir açıklama geldi.


 


Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Avea'nın “her yöne sınırsız” tarifesini “tüketiciyi mağdur eden ‘her yöne sınırsız’ tarifesi olarak tanımlayarak, tarifenin tüketici için işkenceye dönüştüğünü açıkladı.


Kaya yaptığı açıklamada, “her yöne sınırsız” tarifesi ile ilgili olarak Tüketiciler Birliği’ne yoğun tüketici başvurularının geldiğini belirterek, gelen başvurularda, diğer GSM şebekelerine görüşme yapmak isteyen kullanıcıların “şebeke meşgul” “hat yok” uyarıları ile karşılaştıklarını söyledi. Kaya, sözlerine şu şekilde devam etti; “Gelen başvurular üzerine ilgili firma ile yapılan görüşmelerde bu tarifeye beklenenden çok talep olduğu, tarifeyi satın alan tüketicilerin sayısının çokluğu nedeniyle diğer GSM şebekelerindeki numaralarla yapılan görüşmelerde sıkıntı yaşandığı kabul edildi. Diğer GSM operatörleri ile konunun çözülmeye çalışıldığını da belirttiler.”


Kaya, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 4-A maddesi gereği, eksiklikler içeren, reklamlarda ve ilanlarda belirtilen nitelik veya niceliği sağlayamamasından dolayı ayıplı hizmet olduğunun altını çizerek Avea’dan “her yöne sınırsız” tarifesini kullanan tüketicilerin kesintisiz ve her an görüşme yapamamalarının Avea tarafından ayıplı hizmet satıldığı anlamına geldiğini kaydetti.


Kaya konuyla ilgili olarak, tüketici için bu kampanyanın “her yöne işkence”ye dönüştüğünü ve ödenen paranın tam karşılığının alınamadığını söyleyerek; “İlgili reklamların tüketiciyi aldatmasının önüne geçilmesi amacıyla reklam ve ilanların durdurulması konusunda ve para cezası verilmesi amacıyla Reklam Kurulu’na ve bu tarife ilgili gerekli denetim ve yaptırımların uygulanması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvurular yapıldı” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun