Yazılım 14 OCAK 2010 / 09:37

"Arada sırada herşeyin fişini çekmek istediğimiz zamanlar oluyor"

Son dönemin gözde rock gruplarından Redd'in üyeleri müziklerinde ve hayatlarında teknolojiyi kullansalar da, yine de teknolojiye mesafeli bir duruş da içindeler. Grup üyeleri, "Teknoloji çoğu zaman işleri kolaylaştırıyor gibi görünüyor ama esiri olmamak lazım" görüşünde.

Son dönemin gözde rock gruplarından Redd'in üyeleri müziklerinde ve hayatlarında teknolojiyi kullansalar da, yine de teknolojiye mesafeli bir duruş da içindeler. Grup üyeleri, "Teknoloji çoğu zaman işleri kolaylaştırıyor gibi görünüyor ama esiri olmamak lazım" görüşünde.


Redd, şu aralar Türk rock müziği arenasında Duman ve Mor ve Ötesi ile birlikte önde gelen genç gruplardan biri. Grup vokal ve basta Doğan Duru, gitar ve geri vokalde Berke Hatipoğlu, gitar ve geri vokalde Güneş Duru, hammond ve piyanoda İlke Hatipoğlu'ndan oluşuyor.

1996'da kurulan Redd, önce İstanbul'da çeşitli mekanlarda İngilizce sözlü rock müzik yapmaya başlamış. Sonrasında beste çalışmaları da yapmaya karar vermişler. 2006'da ilk albümü ‘50/50'yi yayınlayan grup, ikinci albümü ‘Kirli Suyunda Parıltılar'ı ise 2007'de yayınladı. 2007 Temmuz'unda Ghetto'da unplugged bir konser veren Redd'in bu konseri, ‘Gecenin Fişi Yok' ismiyle Türkiye'de yapılmış ilk akustik konser DVD'si olarak yayınlamıştı. Grup, son olarak konsept bir albüm olan ‘21'i 2009'da yayınladı.

Arkadaşımız Mete Gürkan, grup üyelerini temsilen Doğan Duru ile konuştu ve Redd üyeleri için teknolojinin müzikteki ve hayattaki yerinin ne olduğunu sordu. Redd üyelerinin teknolojiyle arası nasıl? Kişisel olarak teknolojiye bakış açılarınız nedir?

Teknoloji çoğu zaman işleri kolaylaştırıyor gibi görünüyorsa da, bizce esiri olmamak lazım. Çünkü insanı tembelliğe itebiliyor. Emek ve yaratıcılık biraz geri plana itiliyor. Birçok konuda teknoloji insan hayatının önemli ve vazgeçilmez bir parçası, ama yine de arada sırada herşeyin fişini çekmek istediğimiz zamanlar oluyor diyebilirim.

Müziğinizde sayısal teknolojilerin yeri nedir? Teknolojiyi müziğinize katma konusunda tutucu musunuz? Yeniliklere açık mısınız?

Şimdiye kadar albüm kayıtlarında genelde Protools gibi programlar kullandık. Evde basit teknolojilerle bir çok şeyi yapmak mümkün. Ama yine de doğru ve doyurucu bir kayıt için yapılması gereken yatırım gerçekten çok fazla. Bu yüzden de ev yerine profesyonel stüdyoları tercih ediyoruz. Genelde de sadece kayıt cihazı dışında elektronik bir araç kullanmıyoruz. Ses örnekleyici gibi şeylerden uzak duruyoruz, amacımız sadece enstrümanlarımızdan çıkan sesi doğru kaydetmek. Ama yine de hiçbir ses kulağın duyduğundan daha güzel değil.

İnternetten MP3 indirmek Redd için bir tehdit mi, yoksa müziğini daha geniş kitlelere ulaştırmak için bir fırsat mı?

İnternet daha çok insan için içeriğe çabucak ulaşma şansı veriyor. Ama hızlıca tüketilmek de biraz garip bir duygu. Biz eski zamanları özlüyoruz. Bekleyiş ve o bekleyişin sonunda elimizde tuttuğumuz nesneyi sadece müzik değil, müzikal bir alan olarak görmek, incelemek, yatağa uzanıp müzik dinlerken kasetin detaylarını okumak, sözlerini ezberlemek... Bunların hepsi çok güzel duygulardı. Dergilerin poster vermesini beklemek de öyleydi. Şimdi herşey herkesin elinin altında, bu da duyguları köreltiyor.

Uzak gelecekte müzik bir sanat nesnesi olmaktan tamamen çıkacak gibi görünüyor. İnternette sayısal platformlarda şarkı pazarlarken bir market gibi kendilerini büyütme derdindeler. Onlar için ne sattıkları önemsiz. Müzik yarıştırılır, ticari olarak karşılaştırılır bir hale geldi ve sonuçta artık bir meta olarak değer görüyor. İş böyle olunca da pazara yönelik üretimler artıyor. Bütün bunların arasında gerçekten içinden geleni yapabilecek insanlar hızla tükenecekler. Bu sistemin en büyük çarkı insanların hızlı tüketme alışkanlığı. Sanırım teknoloji, bizi hızla tüketen insanlar haline getiriyor.

Klipler ve kliplerde görsellik sizin için ne kadar önemli? Değişik teknolojileri kullandığınız veya kullanmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Elimizden geldiğince film çekmeye çabalıyoruz, 35 mm yada 16 mm gibi formatlarda. Ama birkaç kez de Red One kamera kullandık. Çekimlerimiz oldukça başarılı oluyor. Ama bizim için hiçbiri 35 mm'nin yerini tutamaz.

Etkilendiğiniz müzisyenler arasında teknolojiyi müziklerinde yoğun kullanan isimler var mı?

Etkilendiğimiz isimler genelde kendini iyi ve yeterli derecede ifade edebilen isimler. Teknolojiyi kullansa da kullanmasa da.

Web sitenizle ve myspace sayfanızla ilgili bilgi verir misiniz, yurtdışı ve yurtiçinden fanlarınızla çevrimiçi iletişim de kuruyor musunuz? Bazen siteniz üzerinde toplumsal gelişmelere karşı tepkilerinizi de ortaya koyduğunuzu görüyoruz.

Evet, bir web sitemiz ve myspace sayfamız var. www.redd.com.tr sitemiz üzerinden dünyanın bir çok yerinden bizimle iletişime geçen insanlar var. Sitemizde zaman zaman toplumsal gelişmelere tepkimizi koyduğumuz doğrudur, buna da devam edeceğiz. Tıpkı İdil Biret'e Aya İrini'de verdiği konser öncesi gerçekleşen saldırı olayıyla ilgili bir açıklamayı sitemize koyduğumuz gibi.

Redd üyelerinin iPod'larında şu günlerde neler çalınıyor?

Esasında dinlediğimiz müzik türleri çok değişiyor. Ama bugünlerde iPod'larımızda en popüler isimler Kings of Leon, Pink Floyd, U2, Coldplay, Muse diyebilirim.

Bir teknoloji icat etme şansınız olsaydı, nasıl bir teknoloji icat etmek isterdiniz?

Açıkçası yeni bir teknoloji icat etmek istemezdik. İcat edilenler bizi yeterince insanlıktan uzaklaştırıyor zaten.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun