Yazılım 20 EKİM 2010 / 12:08

Android 3.0 detayları belli oldu

Gingerbread kod adlı yeni sürüm donanım konusunda bir hayli seçici davranacak.

Gingerbread kod adlı yeni sürüm donanım konusunda bir hayli seçici davranacak.


Google’ın akıllı telefonlara yönelik geliştirdiği mobil işletim sistemi Android’in son sürümü Android 3.0, Gingerbread isimli kod adıyla duyuruldu. 2010 yılı sonunda piyasaya sürülmesi beklenen son sürümle ilgili bazı detaylar ise şöyle:

- Android 3.0, yalnızca 512 MB RAM’e sahip, 3,5 inçlik ekran boyutu olan 1GHz işlemcili telefonlarda çalışacak. Bu anlamda Android 3.0’ın bir mobil platformda ortaya koyulan en katı platform sınırlamasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

- Yeni Android'de yer alacak en önemli özelliklerden biri video sohbet özelliği.

- Diğer büyük yenilik de Google’ın Google Voice servisine VoIP arama desteği ekleyecek olması. Bunlarla birlikte Google'ın Gmail, Calendar, Maps gibi uygulamaları da yeni sürümde yer alacak.

Gingerbread güncellemesiyle kullanıcı arayüzünün tamamıyla değişeceği bilgisi gelirken, menüler ve uygulamalar arasında daha fazla animasyon ve geçiş ekranları yer alacak. Kullanıcının aradıkları içeriği bulmaları böylelikle daha kolay hale gelecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun