Yazılım 29 HAZİRAN 2012 / 14:24

Adobe'dan 'mobil eğitimi' geliştirecek hamle

Adobe HTML5 destekli Captivate 6'yı tanıttı

Adobe, öğrencilerin ihtiyaçlarını gözönüne alarak tasarladığı HTML5 destekli Captivate 6'yla mobil öğrenim içeriklerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.Kurumsal eğitmenler, e-öğrenim geliştiricileri, eğitmenler ve diğer iş kullanıcılarının istenilen yer ve anda erişilebilen dinamik SCORM/AICC uyumlu kurs içeriği sunmasına yardımcı olan ürün, eğitmenlerin belirli bir nesne tıklandığında otomatik olarak oynatılan üst ses ve diğer sesleri kaydederek e-öğrenim modüllerini özelleştirebilmelerine olanak tanıyor. Geliştirilmiş LMS entegrasyonu sayesinde, e-öğrenim geliştiricilerinin Moodle, Blackboard, Plateau, Saba ve SumTotal dahil lider öğrenim yönetim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde içerik yayınlamasına imkan sağlıyor.

Konuyla ilgili konuşan Adobe Baskı ve Yayın Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Naresh Gupta, küçültülmüş sunuların mobil ekranlar için yetersiz olduğunu söyledi. Öğrencilerin iOS ve Android cihazlarında daha fazla e-öğrenim çeşitlerini görmek istediklerini ifade eden Gupta, yeni ürünleriyle birlikte uzmanların ve içerik oluşturucuların masaüstü bilgisayarlara sunulan içerik kadar sağlam ve etkileşimli e-öğrenim içeriklerini mobil cihazlarda da sağlamalarına olanak vereceğini dile getirdi.

Birçok müşterilerinin e-öğrenim modellerini mobil cihazlarında kullanmak istediğini söyleyen Adobe Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Tolunay Tomruk, Captivate 6 ile HTML5 yayıncılığı artık yeni programlama kodu öğrenmeye gerek olmadan e-öğrenimi mobil cihazlara yaymayı kolaylaştıracağını söyledi. Ürünün HD ekran kaydı, tüm video yakalama ve düzenleme gereksinimleri için sorunsuz bir iş akışı sağladığını belirten Tomruk, artık ek yazılımlara ihtiyaç kalmayacağının altını çizdi. Bunun yanı sıra Captivate 6'daki gelişmiş etkileşim ve yeni karakter koleksiyonunun e-öğrenimi insancıllaştırdığını vurgulayan Tomruk, bu sayede i geliştirme yöntemini daha kolay hale getirdiğini ifade etti.

Captive 6'le gelen yenilikler

Duraklatma ve devam etme özellikleriyle HTML5 yayınlama: E-öğrenim içeriğini hem SWF, hem de HTML5 olarak yayınlayarak öğrenciler kursa masaüstü bilgisayarlarında başlayabiliyor, sonra bunu duraklatıp farklı bir cihazda devam edebiliyorlar.

HD Ekran Kaydı: Yeni “Video Olarak Yakala” iş akışında HD kalitesinde demolar hızlı bir şekilde oluşturulabilirken,  videolar düzenlenip geçişler, akıllı şekiller, ses ve başlıklar da eklenebiliyor. Bunun yanı sıra tamamen aynı UI’de resim içinde resim formatında başka bir video eklenip YouTube'da yayınlayanabiliyor.

Geliştirilmiş PowerPoint Gidiş Gelişi: PowerPoint 2010 slaytları nesneler, animasyonlar ve multimedyayla birlikte e-öğrenim projelerine daha iyi ve uygun bir iş akışıyla aktarılabiliyor. Mevcut olan PowerPoint içerikleri kolaylıkla güncellenebiliyor.

Geliştirilmiş Testler: Öğrencilerin bilgilerini, beceri düzeylerini veya eğitim ihtiyaçlarını değerlendirmek için ön testler kullanılıyor. Buradan çıkan sonuçlar, öğrencilerin uygun bölüme yönlendirilmesi için kullanılıyor. Kısa sınav sorusunu hatalı yanıtlayan öğrencilerin ilgili bölümü gözden geçirmesine olanak veriliyor ve gerekirse hatalı yanıtlara ceza veriyor. Böylece, tahmin ederek yanıt vermenin önüne geçiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun