Yazılım 16 AĞUSTOS 2012 / 17:06

Adobe’den Flash Player konusunda resmi açıklama geldi

Adobe’den Flash için resmi açıklama geldi

Adobe'nin geçtiğimiz Kasım ayında Flash eklentisinin mobil cihazlara yönelik sürümü için yaptığı çalışmaları durdurduğunu açıklamasının ardından, 15 Ağustos tarihinden itibaren yeni Android cihazlara yönelik Flash eklentisi ve güncellemesi indirilemeyeceğini duyurmuştu.Dün gerçekleşen bu gelişmelerden sonra Adobe tarafından resmi açıklanma yayınlandı.

Adobe tarafından yapılan açıklamanın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz.
Adobe olarak Adobe AIR ile birlikte PC web browsing ve mobil uygulamalarında kullanılan Adobe Flash'a odaklanmış olduğumuzu 2011 yılının kasım ayında bildirmiştik. Bu anlamda mobil tarayıcılar için Flash Player geliştirmelerine devam edilmeyeceğini açıklamak isteriz.

Adobe Flash Player tarayıcı eklentisi, cihazın tarayıcısı ve multimedya alt sistemleri ile sıkı bir şekilde entegredir. Bu da iş ortaklarımız tarafından yapılan çeşitli uygulamaları gerekli kılmaktadır. Adobe Flash Player uygulamalarının kullanıcılar için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaya devam etmesi için iş ortağı programımız, bir sertifikasyon programına sahiptir. Sertifikasyon için, içeriğin beklenen şekilde çalıştığından ve Adobe Flash Player'in cihazın dengesini olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmak amacıyla kapsamlı testler yapılmaktadır. Flash Player sertifikalı cihazlara tipik olarak fabrikada veya sistem güncellemenin bir parçası olarak önceden yüklenir.

Üretici tarafından Adobe Flash Player sağlanmayan cihazlar genellikle sertifikasızdır, yani üretici, sertifikasyon test gereksinimlerini karşılamamıştır. Sertifikasız cihazların kullanıcıları genellikle Adobe Flash Player'ı Google Play Store'dan indirebilmiş, uygulama da genellikle çalışmıştır. Ancak Android 4.1 ve sonrasının Flash Player tarafından desteklenmemesiyle, bu durum artık geçerli olmayacaktır.

15 Ağustos'tan başlayarak Google Play Store'daki yapılandırma ayarları kullanılarak Flash Player kurulu olan cihazlarda Flash Player güncellemelerine erişim kısıtlanacaktır. 15 Ağustos'un ardından bu uygulama Google Play Store'dan indirilemeyecektir.

Kullanıcıların Android 4.0 veya daha erken sürüm cihazlarında Adobe Flash Player'a erişebilmeye devam etmesinin en kolay yolu sertifikalı cihaz kullanmak (http://www.adobe.com/go/certifieddevices) ve Adobe Flash Player'ın üretici tarafından kurulmuş veya 15 Ağustos öncesinde Google Play Store'dan indirilmiş olduğundan emin olmaktır.

Kullanıcının cihazı Android 4.0'dan Android 4.1 Jelly Bean’e yükseltilmiş ise, beklenmeyen bir duruma geçerek cihazın dengesini bozabileceğinden Adobe Flash Player kaldırılmalıdır. Android için Adobe Flash Player sürümlerine ulaşmaya devam etmek isteyen geliştiriciler için bunlar, Adobe Flash Player sürümleri arşivinde (http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/archived-flash-player-versions.html) yer almaya devam edecektir. Arşivden yapılan kurulumlara Google Play Store aracılığıyla güncelleme gelmeyecektir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun