Yazılım 10 NİSAN 2012 / 14:17

ABD pazarı yasal yazılım kullananlara büyük fırsatlar sunuyor

Türkiye’nin ihracattaki rekabet gücünün geliştirilmesi ve ABD pazarının sunduğu fırsatlardan yararlanabilmesi için yürürlüğe giren yeni rekabet kanununun fikri hak ihlalleri konusunda getirdiği yeni yükümlülükler Amerikan Ticaret Odası Türkiye tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen seminerde anlatıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen seminerde ABD pazarının Ankaralı ihracatçılara fikri mülkiyet haklarına uygun hareket etmesi durumunda sunacağı fırsatların yanı sıra, korsan yazılım kullanmaları durumda uğrayabilecekleri zararlar anlatıldı. Gelişmekte olan piyasalardaki korsan yazılım miktarının yaklaşık 17 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu, bu miktarın ekonomilere dahil edilmesi durumunda hem istihdam hem de ekonomik alanda büyümelerin olacağına dikkat çekildi.

Etkinliğin açılışını gerçekleştiren Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Savaş Malkoç, ihracatçıların yeni pazarlara açılarak ekonomiye katkı sağlayabilmeleri için yeni fırsatları değerlendirebilmeleri ve teknolojiden sonuna kadar yararlanabilmeleri gerektiğini ifade etti. Bu noktada, özellikle hedef ülke konumunda olan ABD’nin başta bilgi teknolojileri olmak üzere ilgili ülke mevzuatının bilinmesi ve buna uygun ticari ilişkiler geliştirmesinin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Lisanssız yazılım kullanan üreticiler ABD’ye ihracat yapamayacak

Seminerin açılışında söz alan TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclis Başkanı Kaan Dericioğlu ,rekabet avantajını yakalamak ve verimliliği artırmak için bilişim teknolojilerinden faydalanan kurum sayısının oldukça arttığını gözlemlediklerini, bu iş birliğiyle birlikte ülke ekonomisinin ve üretim sektörünün gelişmesi için önemli fırsatların yakalanabileceğini ifade etti.

Konuyla ilgili konuşan ABFT/AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Rahşan Cebe, ABD’de yeni yürürlüğe giren düzenlemelerin sağlıklı bir rekabet ortamı sağlayarak fikri mülkiyet haklarına saygı göstererek yasalara uygun biçimde hareket eden ihracatçılara büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. Yeni kanunlar sayesinde bilgi teknoloji ürünlerini haksız kullanarak kendilerine rekabet avantajı sağlayanlar cezalandırılırken, bilgi teknolojilerini yasalara uygun kullanan üreticilerin iş potansiyellerini koruyacağını ve rekabetçi üstünlüğe sahip olacağını belirtti.

Seminer kapsamında konuşan Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Direktörü Leyla Keser Berber, ABD’de yürürlüğe giren kanunların amacının hukuka aykırı şekilde BT kullanan üreticilerin sahip olduğu haksız rekabet avantajını ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. İhracatçıların bilişim teknolojilerini yasa dışı kullanmaları halinde hem cezai hem de hukuki pek çok yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini belirten Berber, bu durumun IT sektörünün sağlıklı gelişimi açısından önem taşıdığını söyledi.

ABD’de yeni çıkan kanunlar nedeniyle sahte donanım ve lisanssız yazılım kullanan üreticiler, yasal yaptırımlara maruz kalabilecek ve ABD’ye ihracat yapamayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun