Yazılım 22 ARALIK 2008 / 12:15

4G mobil genişbant standartları belirleniyor

8. sürüm standartları Mart 2008'de netleşecek.

8. sürüm standartları Mart 2008'de netleşecek.


Yeni 4G mobil genişbant standartları yolda ve 3GPP (3. Nesil Ortaklık Projesi - Standartların belirlenmesi için oluşturulmuş konsorsiyum) 8. sürüm (Release 8) standartları kapsamını planladı.


Geçen hafta Atina’da düzenlenen toplantıda LTE (Long Term Evolution - Uzun Vadeli Evrim) ve SAE (Service Architecture Evolution - Servis Mimarisi Evrimi) yol haritası üzerine kararlar alındı. Konsorsiyum, 4G 8. sürüm (Release 8) standartkarında neyin yer alacağı ve neyin almayacağı konusunda kesin kararlar aldı.


Heavy Reading şirketinin LTE ağ ekipman raporunda belirtildiğine göre, ağ ürünleri gelecek yılın üçüncü çeyreğinde hazır olacak. 3GPP'nin ilk LTE spesifikasyon setlerini belirlemesiyle satıcılar standartların neye benzeyeceği, yazılım güncellemeleri yoluyla herhangi bir değişiklik yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgi sahibi olacak. Ancak cep telefonu satıcıları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Analistler, standartın cihaz üreticilerinin yapılandırma aşamasına geçmesi için gereken aşamada ve olgunlukta olmadığı görüşünde.