Yazılım 22 ARALIK 2008 / 12:15

4G mobil genişbant standartları belirleniyor

8. sürüm standartları Mart 2008'de netleşecek.

8. sürüm standartları Mart 2008'de netleşecek.


Yeni 4G mobil genişbant standartları yolda ve 3GPP (3. Nesil Ortaklık Projesi - Standartların belirlenmesi için oluşturulmuş konsorsiyum) 8. sürüm (Release 8) standartları kapsamını planladı.


Geçen hafta Atina’da düzenlenen toplantıda LTE (Long Term Evolution - Uzun Vadeli Evrim) ve SAE (Service Architecture Evolution - Servis Mimarisi Evrimi) yol haritası üzerine kararlar alındı. Konsorsiyum, 4G 8. sürüm (Release 8) standartkarında neyin yer alacağı ve neyin almayacağı konusunda kesin kararlar aldı.


Heavy Reading şirketinin LTE ağ ekipman raporunda belirtildiğine göre, ağ ürünleri gelecek yılın üçüncü çeyreğinde hazır olacak. 3GPP'nin ilk LTE spesifikasyon setlerini belirlemesiyle satıcılar standartların neye benzeyeceği, yazılım güncellemeleri yoluyla herhangi bir değişiklik yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgi sahibi olacak. Ancak cep telefonu satıcıları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Analistler, standartın cihaz üreticilerinin yapılandırma aşamasına geçmesi için gereken aşamada ve olgunlukta olmadığı görüşünde.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun