Yazılım 17 ŞUBAT 2009 / 11:48

4G için çok mu erken?

Avrupalı operatörler, 4G teknolojisine yapacakları milyar dolarlık yatırımları erteleme kararı aldı.

Avrupalı operatörler, 4G teknolojisine yapacakları milyar dolarlık yatırımları erteleme kararı aldı.


Avrupa’nın önde gelen mobil operatörlerinden Vodafone, France Telecom ve Deutsche Telekom, dördüncü nesil teknolojisinin şu an çok gerekli olmadığını düşünerek, yatırımları daha geç başlatmayı planlıyor.


Dördüncü nesil teknolojisi, dökümanların neredeyse anında yüklenmesini, videoların yüksek çözünürlük kalitesinde izlenmesini sağlıyor. 4G teknolojisinin denemelerinde Uzun Vadeli Dönüşüm (LTE) kablosuz genişbant teknolojisi, yükleme hızını saniyede 50 megabite çıkarmayı sağlayacak. Vodafone, 4G ağlarını 2012’den önce hizmete sunmayacağını söylüyor. 3G’nin bir kaç yıl daha müşteri memnuniyetini tatmin edeceğini düşünüyor.


İki ya da üç yıllık bu ertelemenin bir nedeni de; şirketlerin ana para harcama planları hakkında yatırımcıların güvenini tazeleme isteği. Telekom ekipman üreticileri ise Avrupalı operatörler LTE’yi ertelediği için üzgün.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun