Yazılım 18 NİSAN 2012 / 10:16

13.2 milyon küçükbaş hayvan kayıt altında

13.2 milyon küçükbaş hayvan kayıt altında

Türkiye’nin 13.2 milyon küçükbaş hayvan varlığı gerçekleştirilen projeyle  kayıt altına alınıyor. Hazırlanan alt yapıyla vatandaş satın aldığı etin geçmişini ve üretim koşullarını kısa mesajla ya da internet üzerinden takip edebilme imkanına sahip olacak. Ülkemiz ekonomisindeki önemli yeri nedeniyle de hayvancılık en stratejik sektörler arasında yer alıyor. Bu doğrultuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Avrupa Birliği fonlarının desteğiyle finanse ettiği "Küçükbaş Hayvan Takip Projesi" bu konuda yepyeni bir başlangıcın ilk adımını oluşturuyor.

Hayvanlarla ilgili oluşturulan veri tabanında, her bir hayvan için bireysel tanımlama numarası, doğum tarihi, cinsiyeti, ırkı, annesinin bireysel tanımlama numarası yer alıyor. Ayrıca satış, ölüm veya zorunlu kesim mutlaka kaydediliyor. Hazırlanan yazılım sistemi kısa mesaj, bilgisayar ve cep telefonu gibi ileride yapılacak ek servisler aracılığıyla alınan hayvanın her türlü bilgisine erişebilirliği mümkün kılıyor.

Böylece bir taraftan Bakanlık ve ilgili kuruluşlar ülkemizin küçükbaş hayvan varlığı ile ilgili bilgileri güncel olarak takip edilir ve kolay yönetip denetleyebilir hale gelirken diğer taraftan da tüketiciler yakın bir gelecekte satın aldıkları etin nereden geldiği hangi hayvana ait olduğunu mobil servisler üzerinden takip etme şansına sahip olacak.

Küçükbaşlar kayıt altında, vatandaş güvende

Sentim tarafından gerçekleştirilen projeyle kayıt altına alına bilgilerle birlikte hayvan hastalıklarının takibi, hayvan kaynağının yönetilmesi, hayvansal gıdaların üretildiği çiftliklerde sağlık koşullarına uygunluğun denetlenmesi amaçlanıyor. Proje AB gereksinimlerine ve mevcut büyükbaş sistemine tam uyumlu hazırlandı.

Microsoft.net teknolojisiyle uyumlu ve entegre çalışan sistem 6 aşamadan oluşuyor. Bunun yanı sıra Türkiye Küçükbaş Hayvan Tanımlanma ve Tescil Projesiyle, gerekli tüm donanım ve ekipmanlar ile Tanımlama ve Kayıt Sistemi geliştirilmesi, uygulanması ve projenin Turkvet ile entegrasyonu sağlandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun