Yazılım 23 KASIM 2011 / 11:05

1080P YouTube videoları HTML5 destekli

Google YouTube’e 1080P video destekli HTML5 desteğini getirdi. Adobe daha da köşeye sıkıştı. Adobe’un Flash Player yenilgisi her cephede devam ediyor. HTML5 kampanyası sektörün desteğiyle hız kazandı ve Google’da YouTube’deki videolarına 1080P çözünürlük desteğini HTML5 ile vermeye başladı.

Yeni HTML5 tabanlı videolar tam ekran oynatma, ekran üzerinde beliren bilgi metinleri ve açıklmalar gibi özellikleri destekliyor. Menüsü daha da geliştirilen YouTube’de videoları başka bir siteye ‘gömme’ ve video paylaşma işlevleri de kolay hale getirildi.

Ed: Steve Jobs’un, Flash Player desteğini mobil ürünlerine getirmeme konusundaki tavrı bugün gelinen noktayı tetikledi mi? Yoksa adam bugünü ve daha fazlasını görerek mi Flash Player’a direndi? Durum şunu gösteriyor: Flash Player donanım kaynaklarını kötü kullanan bir altyapı olarak ün kazandı ve bugün ağzıyla kuş tutsa HTML5’i alt etmesi mümküğn görünmüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun