Yaşam Tarzı 10 MART 2011 / 18:03

Zynga ve Rovio oyun sektörüyle birlikte büyüyor

FarmVille’ ve ‘Mafia Wars’ gibi oyunların yaratıcısı Zynga, Hindistan’da bir oyun geliştirme stüdyosu açıyor ve bu yıl çalışan sayısını iki kat artırmayı hedefliyor. Zynga Studio I, şirketin Bangalore’daki ofisinde yer alacak ve şirketin ABD dışındaki en büyük ofisi olacak. Bunun yanında Rovio da 40 milyon dolarlık yatırım aldı ve Skype CEO'su yönetime girdi.

Şirket bu yıl 100 kişi istihdam etmeyi hedefliyor. Böylece halihazırda orada çalışan 100 kişilik istihdamı iki kat artıracak. Şirketin küresel bazda çalışan sayısı ise bin 500. Yeni çalışanların yaklaşık yarısı oyun geliştiriciler, yani oyunların kodlamasını yapanlar olacak.Özel bir şirket olan Zynga, son dönemde yatırımcıların fazlasıyla ilgisini çekti. Çünkü şirket, Twitter ve Facebook gibi online sosyal ağlar kadar önemli ve kıymetli. Birçok yatırımcı ise bu şirketlerin halka açılmasını, hisselerinin borsada işlem görmesini umut ediyor. Ama bu şirketlerin hala sınırlı bir yatırımcı tabanı olduğunu da unutmamak gerek.BT yapısında oyun geliştirmenin önemi fark ediliyorZynga, geçtiğimiz yıl Hindistan ofisini kurdu ve burada geliştiricileri istihdam etti. Bu geliştiriciler; şirketin online oyunlarla kullanıcıların nasıl etkileşime geçtiğini tanımlayan veritabanı üstünde çalıştı. Yaklaşık 100 geliştirici, Zynga’nın kullandığı bir açık kaynak veritabanı uygulaması olan Membase’te çalışıyor ve böylece küresel bazda 25 milyon kullanıcısını birbirine bağlıyor.Şirketin son açıklaması ise, hızlı büyüyen BT yapısında oyun geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Zynga Hindistan’da yaratıcı bir kaynak buldu ama bu, ülke için yine de ‘niş’ bir sektör. Şirket yetkilileri, ülkenin film endüstrisinden, yani Bollywood’dan da yaratıcı geliştiricilerin desteğini bekliyor.Şirketin oyunları Facebook ve diğer platformlarda popüler oldu, ama şirket insanların mobil cihazlarda oynayabileceği ‘platform-bağımsız’ oyunlara daha fazla ilgi gösteriyor. Var olan oyunlarının mobil sürümlerini de hazırlayan şirket, böylece kullanıcıları daha uzun süre oyun oynamaya yönlendirmeyi amaçlıyor.Rovio da da 42 milyon dolarlık yatırım aldıAngry Birds'ün yapımcısı Fin şirket Rovio, yatırımcılardan 42 milyon dolarlık yatırım aldı. Bunun yanında Skype kurucu ortaklarından Niklas Zennstroem de yönetime katıldı.


[caption id="attachment_20862" align="alignnone" width="455" caption="Rovio CEO Peter Vesterbacka"][/caption]
Yatırım daha önce Facebook, Admob ve Baidu'nun arkasında yer alan Accel Partners ile Zennstroem'in şirketi Atomico Ventures tarafından yapıldı. Rovio bu yatırımın da gücüyle mobil, sosyal medya ve diğer platformlarda pazarlama ve medya yapım konularında hacmini genişletmek istiyor.Ağustos ayında Angry Birds'ün, Pixar tarafından Toy Story ve Monsters karakterleriyle tam bir eğlence markasına dönüşeceği bildirildi. Rovio'nun ifadesine göre, şirket oyunlarının aylık 40 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun