Yaşam Tarzı 15 EYLÜL 2011 / 15:06

Zorlu triatlon yarışının küçük yarışmacısı: Evolta

Zorlu triatlon yarışının küçük yarışmacısı

Grand Canyon’a tırmanan ve Le Mans yarışına katılan küçük Japon robotun şimdi yeni bir hedefi var: Hawai’nin 23 Ekim’de başlayacak zorlu Ironman Triatlonu.Üç farklı gövdeye ve üç şarj edilebilir pile sahip olan, el büyüklüğündeki ‘Evolta’, Panasonic’in eseri. Evolta, yüzebiliyor, bisiklete binebiliyor, şimdi de dünyanın en zorlu triatlon rotasında koşmaya hazırlanıyor. Diğer başarılarının yanında Evolta, Tokyo’dan yola çıkıp eski bir Japon şehri olan Kyoto’ya 500 km. yürümüştü.

Bunun, standart bir sporcu için bile yeterince zorlu olduğunu belirten yeşil ve beyaz renkteki oyuncak benzeri robotun yaratıcısı Tomotaka Takahashi, robotun karşısına çok engel çıkacağını, ama bunların hepsini aşarak sonunda başarıya ulaşacağına inandığını söyledi.

Bu 230 km’lik triatlonda robotun yüzmesi, koşması ve bisiklete binmesi gerekecek. Triatlonda tüm görevleri tamamlamak için Evolta’ya verilen süre ise 1 hafta veya 168 saat. Bu, bir sporcunun tamamlaması gereken süreden 10 kat daha uzun. Bu tablo karşısında Takahashi, “Evolta’nın yüksekliği bir yetişkinin sadece onda biri. Bu yüzden bazı işleri başarmasının 10 kat daha uzun süre alacağını hesapladık” dedi.

Robottaki üç gövdenin bir tanesi küçük bir bisiklete iliştirilmiş, bir diğeri ise bir arka tekerleğin etrafında konumlanıyor. 51 santimlik robot, pilleri sırtına takıyor. Japonya’da 21 Ekim’de piyasaya çıkacak olan robot, bin 800 defaya kadar şarj edilebilecek.