Yaşam Tarzı 15 EYLÜL 2011 / 15:06

Zorlu triatlon yarışının küçük yarışmacısı: Evolta

Zorlu triatlon yarışının küçük yarışmacısı

Grand Canyon’a tırmanan ve Le Mans yarışına katılan küçük Japon robotun şimdi yeni bir hedefi var: Hawai’nin 23 Ekim’de başlayacak zorlu Ironman Triatlonu.Üç farklı gövdeye ve üç şarj edilebilir pile sahip olan, el büyüklüğündeki ‘Evolta’, Panasonic’in eseri. Evolta, yüzebiliyor, bisiklete binebiliyor, şimdi de dünyanın en zorlu triatlon rotasında koşmaya hazırlanıyor. Diğer başarılarının yanında Evolta, Tokyo’dan yola çıkıp eski bir Japon şehri olan Kyoto’ya 500 km. yürümüştü.

Bunun, standart bir sporcu için bile yeterince zorlu olduğunu belirten yeşil ve beyaz renkteki oyuncak benzeri robotun yaratıcısı Tomotaka Takahashi, robotun karşısına çok engel çıkacağını, ama bunların hepsini aşarak sonunda başarıya ulaşacağına inandığını söyledi.

Bu 230 km’lik triatlonda robotun yüzmesi, koşması ve bisiklete binmesi gerekecek. Triatlonda tüm görevleri tamamlamak için Evolta’ya verilen süre ise 1 hafta veya 168 saat. Bu, bir sporcunun tamamlaması gereken süreden 10 kat daha uzun. Bu tablo karşısında Takahashi, “Evolta’nın yüksekliği bir yetişkinin sadece onda biri. Bu yüzden bazı işleri başarmasının 10 kat daha uzun süre alacağını hesapladık” dedi.

Robottaki üç gövdenin bir tanesi küçük bir bisiklete iliştirilmiş, bir diğeri ise bir arka tekerleğin etrafında konumlanıyor. 51 santimlik robot, pilleri sırtına takıyor. Japonya’da 21 Ekim’de piyasaya çıkacak olan robot, bin 800 defaya kadar şarj edilebilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun