Yaşam Tarzı 07 EKİM 2011 / 08:30

Zaman kırılmasının ardından

Steve Jobs'un ardından kim, ne dedi?

Uzun süredir kimsenin dillendiremediği şey gerçek oldu. 5 Ekim'de bir devir kapandı. Peki Jobs’un ölümünün ardından teknoloji dünyasından ve sosyal yaşamdan internete neler yansıdı?

Apple’ı Apple yapmakla kalmayıp, tüketici elektroniğine gerçekten baş döndüren bir kullanıcı deneyimi kazandıran isim Steve Jobs 5 Ekim'de yaşamını yitirdi. 2004 yılından beri savaştığı pankreas kanserine yenik düşen Jobs’un aslında beklenen ölümü, tüm dünyada yankı uyandırdı. Sabah saatlerinde hem TV haberlerine konu olan, hem de sosyal medyanın altını üstüne getiren ölüm haberinin sonrasında dünyada neler yaşandığını sizin için bir araya getirdik.

Liderler konuştu

Apple’ın yönetim kurulundan yapılan açıklama “Steve’in parlak zekası, tutku ve enerjisi, hayatımızı iyileştiren yenilikçi çözümlerin kaynağıydı. Bugün dünya Steve sayesinde daha iyi” şeklindeydi. ABD Başkanı Barrack Obama da yaptığı açıklamada “Steve ABD’nin en inovatif isimlerinden biriydi. O farklı düşünmeye yetecek cesarete, dünyayı değiştirmeye yetecek inanca ve bunları gerçekleştirebilecek kabiliyete sahipti” dedi.

Yeni CEO Tim Cook ise çalışanlara gönderdiği bir e-postada “Steve’i tanıma ve onunla beraber çalışma fırsatını yakalayan şanslı insanlar olarak sevgili arkadaşımızı ve ilham kaynağımızı kaybettik. Steve ardında sadece kendisinin inşa edebileceği bir şirket bıraktı ve ruhu bizimle beraber sonsuza dek yaşayacak” dedi.

Apple’ı 1976 yılında Jobs ile beraber kuran Steve Wozniak da yaptığı açıklamada bir daha yerine gelmeyecek bir şeyi kaybettiklerini söyledi ve “İnsanlar onun ortaya koyduğu ürünleri çok sevdi bu da onun bu dünyaya birçok ‘hayat’ getirdiği anlamına geliyor” dedi.

Jobs için milyonlar ağlıyor

Başta ABD olmak üzere birçok Apple Store önünde toplanan kalabalıklar Jobs için mesajlar yazarak yas tutarken Apple da rememberingsteve@apple.com adlı e-posta hesap üzerinden düşünceleri, anıları ve taziyeleri kabul ediyor.

Bunun dışında sosyal medya da deyim yerindeyse ‘yıkılıyor.’ Dünya çapında Jobs’un ölümüyle ilgili olarak atılan Tweet’ler Twitter’ı zorlayacak cinsten. Milyonlarca insanın düşünceleri her saniye 10 bin Tweet olarak platformdan geçiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun