Yaşam Tarzı 25 EKİM 2011 / 15:47

Zakir Hussain&Masters of Percussion 2 Kasım’da İstanbul’da!

3. Avea Sıradışı Müzik Konserleri kapsamında gerçekleştirilecek Zakir Hussain&Masters of Percussion konseri, İstanbul Aya İrini’de müzikseverlere buluşacak…Dünya etnik müzik literatürüne adını yazdıran, dünyanın en iyi tabla (Kuzey Hindistan’a has çift el darbukası) üstadı Zakir Hussain & Masters of Percussion; 2 Kasım 2011’de Aya İrini’de sıradışı bir konser vermeye hazırlanıyor.

Vurmalı çalgı ve dünya müzik kulvarında uluslararası bir fenomen olarak nitelendirilen Zakir Hussain, en üst rütbede klasik tabla virtüözü ve ülkesinin en değerli ulusal müzik varlıklarından biri olarak dünya çapında haklı bir üne sahip. Her türlü müziğe sanatını işleyebilen Zakir Hussain, müziğin evrenselliğini ve farklı tatlarını bir potada eritilebileceğini tüm dünyaya kanıtlamış ve etnik müzik kavramı ile müzik literatüründe yerini almış bir isim.

1975 yılında İngiliz gitarist John McLaughlin ve kendisi gibi Hintli olan viyolonist L. Shankar ile kurduğu Shakti grubu ile tanınan ve doğu ve batı müzik sentezlerini bir noktada ilk kez birleştiren Zakir Hussain; 1978 yılında gruptan ayrıldıktan sonra da sayısız müzik işbirliğine imza atmıştır. Bunların arasında; Grateful Dead’in bateristi Mickey Hart, George Harrison, Joe Henderson, Van Morrison, Jack Bruce, Tito Puente, Pharoah Saunders, Bill Laswell, Billy Cobham, Hong Kong Senfoni Orkestrası ve New Orleans Senfoni Orkestrası ile yaptığı müzik iş birlikleri yer almaktadır.

Biletix’ten satışa sunulan konserler hakkında ayrıntılı bilgiyi http://www.aveakonserleri.com adresinden bulabilirsiniz.