Yaşam Tarzı 22 ARALIK 2009 / 09:50

Yüz tanıma yazılımı ırkçı mı?

Videoda, HP web kamerası beyaz bir yüzü tanırken siyah yüzün izini süremiyor.

Videoda, HP web kamerası beyaz bir yüzü tanırken siyah yüzün izini süremiyor.


YouTube'a gönderilen bir videoda, HP'nin yüz tanıma yazılımı beyaz bir yüzün hareketlerini takip edebiliyor ancak siyah bir yüzü tanımlayamıyor ve bu yüze ait hareketleri takip edemiyor. Bu durum HP'nin ırkçı olarak algılanmasına neden olurken, şirket ‘ırkçı' yakıştırmasını asla kabul etmiyor.

Bir HP blog sayfasında, "Yaptığımız her şey, etnik kökeni farklı olan ya da olmayan tüm müşterilerimize yüksek kalite deneyim sağlamaya odaklı. Bu sorunu ciddiyetle ele alıyoruz ve soruna sebep olan şeyi anlamak için çok çalışıyoruz" şeklinde bir açıklama yapıldı.

YouTube'da yayınlanan videoda ise Meksikalı siyah Desi Cryer, "Kameranın ben hareket ettikçe beni takip etmesi gerekir, ben siyahım, sanırım benim siyahlığım bilgisayarın beni takip etme kabiliyeti ile karışıyor. Ancak gördüğünüz gibi ekrana beyaz biri geldiğinde, kamera hareketlerin izini sürebiliyor" şeklinde olan biteni anlatıyor.

HP ise bu durumun sebebi olarak şu gerekçeyi gösterdi: "Yetersiz ön plan ışığının olduğu durumlarda kamera kontrastı görmekte zorlanabilir".

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun