Yaşam Tarzı 14 TEMMUZ 2010 / 08:42

Yürüyen balık sızıntıyla birlikte geldi

Petrol sızıntısından etkilenen bölgede keşfedilen yeni bir balık türü yüzgeçlerini yürümek için kullanıyor.

Petrol sızıntısından etkilenen bölgede keşfedilen yeni bir balık türü yüzgeçlerini yürümek için kullanıyor.


Amerikan Doğal Tarih Müzesi ve Journal of Fish Biology işbirliğinde yapılan yeni bir araştırmada bilim insanları petrol sızıntısından etkilenen Meksika körfezinde iki yeni balık türü keşfetti. Keşfedilen bu yeni iki türün kola benzer yüzgeçlerini kullanarak yürüdüğü tespit edildi.

Bu iki balık türü geçtiğimiz aylarda yaşanan petrol sızıntısından kısmen ve ciddi ölçüde etkilenen iki farklı bölgede gözlemlendi. Körfezin karanlık sularında yaşayan yetmiş tür arasında tanımlanan iki balığın kafa ve ağız yapısının büyük olduğu biliniyor. Ayrıca yürüyen bir yarasaya benzer bu iki balığa Meksika Körfezi’nde ya da Kuzey Karolina kıyılarında rastlanabileceği söyleniyor.

Gözlemlenen bu türün petrol sızıntısından sonra keşfedilmesi ise düşündürücü. Bununla birlikte sızıntının canlı çeşitliliğini nasıl etkilediği üzerine yapılan çalışmalar devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun