Yaşam Tarzı 30 MART 2010 / 09:05

YouTube sınırlı HTML5 desteği veriyor

HTML5, tüm kullanıcılar ve siteler için daha da önemli hale geliyor.

HTML5, tüm kullanıcılar ve siteler için daha da önemli hale geliyor.

Bugüne kadar hep HTML5’in neleri getireceği konuşuldu, aslında bazı büyük sitelerin HTML5’in teknik özelliklerini anlatan teknoloji videolarından başka bir şey göremedik. Bugün YouTube büyük bir adım atarak kullanıcılarının günlük gezinme deneyimleri esnasında görebileceği yenilikler getirdi. Artık bazı sitelerin videolarını HTML5’in görüntü ve ses geri oynatabilme özelliği sayesinde, o siteye bağlı olmadan izleme imkanı veriliyor. Tabi her hangi bir video izlerken kesinlikle HTML5’e ihtiyaç olacak denemez ancak eğer Flash’sız izleme imkanı isterseniz, artık bir seçeneğiniz var. YouTube içinde de bu özelliği TestTube ile aktive edebilirsiniz. Çalıştırıp, yeni bir oynatıcı edinebilmek için Chrome, Safari ya da Internet Explorer’da ChromeFrame kullanmanız gerekiyor.

Maalesef, HTML5 tüm videolar için geçerli değil. Yine de bu büyük bir gelişme, YouTube büyük olasılıkla en popüler Flash kullanıcısı. Açık standartlara Google’ın verdiği destekten sonra değişim sürpriz değil, ama şu açık ki, YouTube bu konuda hızlı hareket ediyor.

Elbette, bir video izlerken HTML5 şimdilik gerçekten büyük bir fark yaratmıyor. Yine de, izlediğiniz video’nun Flash’sız gerçekleştiğini söyleyemezsiniz. Mac üzerinde bir Chrome’da oynatıcı çoğunlukla çalışıyor, sadece “tam ekran” butonu ile “ses çubuğu” biraz dolambaçlı geliyor.