Yaşam Tarzı 10 OCAK 2012 / 11:56

Yılın sözcüğü "Occupy" oldu

Yılın sözcüğü "Occupy" oldu

Kitlelerin bir araya gelmesinde önemli rol oynayan 2011'e damga vuran "occupy" (işgal et) dayanışması, Amerikan Diyalekt Topluluğu tarafından yılın kelimesi seçildi.Dil bilimciler, "occupy" (işgal et) kelimesini 2011'de yılın sözcüğü seçti.

Amerikan Diyalekt Topluluğu Portland, Oregon'da senelik toplantılarında her sene olduğu gibi oylamayla "yılın sözcüğünü" seçti.

Oylama her sene üç kelime arasında yapılıyor. Bu sene "occupy", "FOMO" ve "yüzde 99" arasında yapıldı. "Fear of Missing Out" ifaesinin kısaltması olan FOMO; sosyal medyadaki bilgilere boğulmaktan kaynaklı anksiyete anlamında kullanılıyor.

American Diyalect Topluluğu Yeni Sözcükler Komitesi Başkanı Ben Zimmer, "Occupy' oldukça eski bir sözcük, ancak son birkaç ayda ulusal ve uluslararası hareketler sayesinde yeniden canlandı ve yeni ve öngörülemez yönlere evrildi" diye konuştu.

Eylül ayında ABD'de başlayan "Occupy" hareketi hızla tüm dünyayı sarmış, tüm yıla damgasını vurmuştu. 2010'da yılın sözcüğü uygulama anlamına gelen "app", 2009'da ise "tweet" olarak seçilmişti.

Detaylı bilgi için http://www.americandialect.org/occupy-is-the-2011-word-of-the-year adresini kullanabilirsiniz.