Yaşam Tarzı 10 OCAK 2012 / 11:56

Yılın sözcüğü "Occupy" oldu

Yılın sözcüğü "Occupy" oldu

Kitlelerin bir araya gelmesinde önemli rol oynayan 2011'e damga vuran "occupy" (işgal et) dayanışması, Amerikan Diyalekt Topluluğu tarafından yılın kelimesi seçildi.Dil bilimciler, "occupy" (işgal et) kelimesini 2011'de yılın sözcüğü seçti.

Amerikan Diyalekt Topluluğu Portland, Oregon'da senelik toplantılarında her sene olduğu gibi oylamayla "yılın sözcüğünü" seçti.

Oylama her sene üç kelime arasında yapılıyor. Bu sene "occupy", "FOMO" ve "yüzde 99" arasında yapıldı. "Fear of Missing Out" ifaesinin kısaltması olan FOMO; sosyal medyadaki bilgilere boğulmaktan kaynaklı anksiyete anlamında kullanılıyor.

American Diyalect Topluluğu Yeni Sözcükler Komitesi Başkanı Ben Zimmer, "Occupy' oldukça eski bir sözcük, ancak son birkaç ayda ulusal ve uluslararası hareketler sayesinde yeniden canlandı ve yeni ve öngörülemez yönlere evrildi" diye konuştu.

Eylül ayında ABD'de başlayan "Occupy" hareketi hızla tüm dünyayı sarmış, tüm yıla damgasını vurmuştu. 2010'da yılın sözcüğü uygulama anlamına gelen "app", 2009'da ise "tweet" olarak seçilmişti.

Detaylı bilgi için http://www.americandialect.org/occupy-is-the-2011-word-of-the-year adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun