Yaşam Tarzı 30 ARALIK 2011 / 11:25

Yılbaşı gecesinde yüzde 75 evde olacak

Yılbaşı gecesinde yüzde 75 evde olacak

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye'nin yüzde 75’i hafta sonuna denk gelen yılbaşı tatilini evinde geçirecek. Görünen o ki, yine televizyon başında olacağız.MasterCard’ın MasterIndex araştırmasına göre, Türkiye'nin yüzde 75’i hafta sonuna denk gelen yılbaşı tatilini evinde geçirecek. Katılımcıların yüzde 59’u yılbaşı gecesi için özel alışveriş yapmayı planladığını aktardı.

Bu alışverişin büyük bölümünün yiyecek / içecek alışverişi olacağını söylüyor. Yılbaşı gecesi için ayrılan ortalama bütçe ise 165 lira. Konu yeni yıl hediyesi almaya gelince Türk Halkı ortalama 3 kişiye hediye alıyor ve bu hediyeler için ortalama 71’er liralık bütçe ayrılıyor.

MasterCard tarafından Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde bin kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırması Türk Halkı’nın yılbaşı tatilini nasıl geçireceğini ve yılbaşına özel harcama alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmaya göre, büyük çoğunluk yılbaşı tatilini evinde geçirecek (yüzde 75), yılbaşını akraba ve aile yanında geçireceklerin de (yüzde 11) eklenmesiyle toplamda (yüzde 86) yeni yılı evlerde karşılayacak. Halkın yüzde 4’ü dışarı çıkmayı planlarken, yüzde 4’lük kesim şehir dışına tatile, yüzde 1’lik kısım ise yurt dışına tatile gitmeyi planlıyor. Yeni yıla arkadaşlarımla gireceğim diyenlerin oranı ise yüzde 2. Yılbaşına çalışarak gireceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 5.

Yılbaşı gecesini evde geçirme planı yaş arttıkça kuvvetleniyor. 25- 29 yaş grubunda evde oturma planı yüzde 62 iken, bu oran 53 – 44 yaş aralığında yüzde 76’ya, 45 – 54 ya aralığında yüzde 85’e çıkıyor. Sosyoekonomik seviye azaldıkça, evde oturma oranı da artıyor. Yüksek gelir grubunun yüzde 57’si yılbaşını evde geçireceğim derken bu oran düşük gelir grubunda yüzde 88’e çıkıyor. Buna karşılık yeni yılı şehir dışında karşılayacak olanlar üst gelir grubunda yüzde 13’ken, düşük gelir grubunda yüzde 1’e iniyor. Benzer eğilim yılbaşını yurt dışında kutlayacaklarda da görülüyor.

Bölgelere göre alışveriş eğilimi değişiyor

Sonuçlar bölgesel bazda incelendiğinde yılbaşını evde geçireceklerin oranı Marmara Bölgesi’nde yüzde 78’ken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 88 olduğu görülüyor.

MasterIndex’e göre halkın yüzde 59’u yılbaşı için özel alışveriş yapıyor. Yapılan alışverişin yüzde 47’si yiyecek / içecek, yüzde 25’i hediye, yüzde 10’u giyim, yüzde 9’u eğlence, yüzde 6’sı film, yüzde 3’ü müzik CD’si alışverişi.

Yüksek gelir grubundakiler yılbaşı gecesi için ortalama 347 lira ayırırken, düşük gelir grubundakiler 95 lira ayırıyor. Konu yılbaşı hediyesine gelince, yeni yıl için üç kişiye ve ortalama 71’er liralık hediye alındığı ortaya çıkıyor. Bu oran kadınlarda 88 liraya çıkarken erkeklerde 55 liraya kalıyor. Gelir seviyesi arttıkça, hediye için harcanan miktarda da artış gözleniyor. Yüksek gelir seviyesine sahip kesimin ortalama hediye bütçesi 139 lirayken düşük gelir grubunda bu oran 44 liraya iniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun