Yaşam Tarzı 18 HAZİRAN 2009 / 11:41

Yeni Firefox 3.5, neler sunacak?

Firefox 3.5 beta kullanıcıları, Firefox 3.5 piyasa çıkış yükseltmesine kavuşuyor.

Firefox 3.5 beta kullanıcıları, Firefox 3.5 piyasa çıkış yükseltmesine kavuşuyor.


Windows, Mac ve Linux'ta kullanılabilen JavaScript motorunun öne çıkan özellikleri arasında, tarayıcıda görüntülediğiniz resimleri, üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan düzenleyebilmek yer alıyor.


Firefox 3.5'deki yükseltmeler arasında özel tarama, jeolokasyon, Firefox 3'ten hızlı performans (hem sayfa yükleme hem Java Script kullanımında), çevrimdışı destek gücünü arttırmak için yerel depolama bulunuyor. HTML5 etiketlerii için destek, JSON desteği, tarayıcı temelli uygulamaların arka planda çalışması için web çalışanları için destek, CSS ve SVG standartları için destek, zaman ve site bazında tarayıcı izleri temizleme olanağı; diğer yenilikler arasında yer alıyor.


Piyasaya çıkış adayı, 70 farklı dilde sunuluyor. Firefox yöneticisi Mike Beltzner: "3.5 final sürümü, Haziran sonunda sunulacak" diyor. Beltzner, örneğin bir video izlerken, videodaki kişinin giydiği gömleği beğenenlerin video üzerinden gömleğe tıklayınca, kullanıcıların bu gömleğin satıldığı sitelere otomatik olarak yönlendirilebileceğini söylüyor.