Yaşam Tarzı 03 HAZİRAN 2010 / 13:30

Yazılımda korsana karşı topyekün seferberlik

Yazılım sektörüne yön veren STK’lar toplumu lisanssız yazılım kullanımına karşı bilinçlendirmek amacıyla güçlerini birleştirip, yeni bir insiyatif olarak “Yazılım Hareketi’ni başlattı.

Yazılım sektörüne yön veren STK’lar toplumu lisanssız yazılım kullanımına karşı bilinçlendirmek amacıyla güçlerini birleştirip, yeni bir insiyatif olarak “Yazılım Hareketi’ni başlattı.


Lisanssız yazılım kullanımını azaltmak ve bu konudaki bilinci artırmak amacıyla yeni bir insiyatif oluşturuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM) öncülüğünde, yazılım sektörünü temsil eden 12 STK'nın desteğiyle oluşturulan "Yazılım Hareketi" bugün düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu. BİYESAM ve BSA dahil olmak üzere Harekete destek veren Bilgi Güvenliği Derneği (BGD), Bilişim Güvenliği Derneği (TBGD), Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSAD), Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP), Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER), Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yazılım Sektör Meclisi (TOBB) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD)'ın temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik ve BİYESAM Başkanı Namık Kural, "Yazılım Hareketi"nin amaçları ve kapsamını aktardı. BİYESAM ve BSA başta olmak üzere 12 sivil toplum kuruluşunun, toplumda telif hakları bilincini geliştirmek üzere biraraya gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, kampanyanın fikri mülkiyet hakları için büyük bir adım olduğuna dikkat çekti. Bu adımda önemli olan noktanın halkın doğru yerde doğru şekilde bilinçlendirilmesi olduğunu ifade eden Çelik, kampanyanın devamında bakanlık olarak destekçi olmaya devam edeceklerini ifade etti Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği- BİYESAM Başkanı Namık Kural ise konuşmasında sektörün çatı kuruluşunun başkanı olarak "Yazılım Hareketi" kampanyasının ana fikrini ve gerçekleştirilecek çalışmaları özetledi. Yazılım sektörünün belkemiğini oluşturan sivil toplum örgütlerinin ilk defa bu kadar kalabalık bir şekilde ve bu amaç altında koşulsuz olarak biraraya geldiğine dikkat çeken Kural, bu adımın yazılım sektörünü geleceğe hazırlamakta atılan büyük adımlardan biri olduğunu ifade etti.

"İşinizi doğru yapmak istiyorsanız, siz siz olun, orijinal yazılım kullanın."Toplantıda "Yazılım Hareketi"ni oluşturma nedenlerine de değinen Kural, "Telif hakları ihlallerinin başında gelen lisanssız ya da lisansa uymayan yazılım kullanım alışkanlığının, toplumumuzun geneline yerleşmiş bir davranış özelliği olarak ortaya çıkmakta. Telif hakkı ihlal edilmiş yazılım kullanımı ve temini, temin eden için suç olmanın dışında; kullanıcılar için riskli ve güvenilir olmayan bir zemin oluşturmaktadır. Kullanıcıların tüm bilgileri, rahatça çalınabileceği gibi, sistemlerin ve bilgilerin yok olması da doğabilecek sonuçlar arasındadır. Üstelik telif hakkı ihlal edilmiş yazılım kullanımı, bilim, kültür, sanat, iş dünyası ve teknolojideki yenilikler gibi tamamen insan yaratıcılığıyla sağlanmakta olan ürünlerin ve kaynakların giderek ortadan yok olmasına ve cazibesini yitirmesine yol açabilir" diye konuştu. Tüm bu nedenlerden dolayı 6 ay önce "Yazılım Hareketi" çalışmalarına başladıklarını belirten Kural, kampanya sloganlarını kullanarak "İşinizi doğru yapmak istiyorsanız, siz siz olun, orijinal yazılım kullanın" diyerek ilk çağrıda bulundu.

Önce kampanya filmleri sonra Anadolu gezileri Yazılım Hareketi kapsamında ilk olarak bundan sonraki süreçte toplumu lisanslı yazılım kullanmaya çağıran ve kampanya için çekilen üç farklı film, Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle televizyon ve sinema salonlarında gösterilecek. Anadolu'ya yönelik çalışmaların da yer alacağı "Yazılım Hareketi"inde KOBİ'leri telif hakları ve lisanslı yazılım konusunda bilgilendirmek üzere Konya- Kayseri, Adana- Antep, Bursa- Eskişehir gibi Anadolu'nun çeşitli illerinde buluşmalar düzenlenecek. Hazırlanan filmleri seyredenlerin gönüllü olarak, sanal ortamda birbirleriyle paylaşmalarını amaçladıklarını belirten Kural'ın verdiği bilgiye göre filmler, sosyal paylaşım siteleri ile kampanyayı destekleyen derneklerin ve üyelerinin sitelerinde, önde gelen portallerde da yayınlanacak.

Korsan kullanım azalıyor, yeni düzenlemeler gündemdeToplantıda son yıllarda korsan kullanım oranlarında ilgili 5246 nolu yasadaki değişikliklerleilerleme kaydedildiğine de değinen Çelik, tedbirlerle yüzde 120'lerden bu oranın yüzde 60'ların altını indiğine belirtti. 5246 nolu yasada internet üzerindeki hak ihlallerinin kendileri için önemli nokta olduğunu ifade eden Çelik, bireysel kullanıcıları da kapsayan korsan kullanım tespiti durumunda uyarıdan başlayarak devam eden ceza uygulamaları üzerinde de çalıştıklarını da belirtti. Kültür Bakanlığı olarak 6 ay süreyle Türkiye genelinde korsanla ilgili bir algı araştırması da yaptırdıklarını ifade eden Çelik, "Araştırmaya göre Türkiye'de internet üzerindeki hırsızlık konusunda birinci sırada film indirme var, ikinci sırada müzik, üçüncü sırada ise kitap var. Bilgisayar yazılımları ise 4. sırada yer alıyor. Araştırmaya göre bu paylaşımları en çok öğrenci ve kamu çalışanları yapıyor" diye konuştu.

Korsanla mücadele için ortak veri tabanı uygulamasıKorsanla mücadelede süreci hızlandırmak için yeni düzenlemeler de yaptıklarını belirten Çelik, 81 ildeki il denetim komisyonlarının yönetimlerini doğrudan il emniyet müdürlerine bağladıklarını ve bu yolla doğrudan konuyu güvenlik güçlerine teslim ettiklerini dile getirdi. 1 Mayıs itibarıyla devreye aldıkları bir başka düzenlemelerinin de korsanla mücadeleye hız kazandıracak olan korsanla ilgili tüm verilerin daha önceki kayıt, eser bilgilerinin bir arada toplanarak sunulduğu ortak veri tabanı olduğunu belirten Çelik, " Bir baskında yüzbinlerce delilin tasnifinin yapılması, yazışmaları 6 aylık süreçlere çıkabiliyordu. Bu şekilde doğrudan yakalanan metaryallerin bilgisayara girilerek tanımlandığı bu veri tabanı ile süreç de hızlanacak. İl denetim komisyonu başkanlarına bu veri tabanlarını açtık. Soruşturmalar için UYAP ile de bağlantılı hale getireceğiz"açıklamasında bulundu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun