Yaşam Tarzı 14 KASIM 2011 / 14:58

Yasadışı oyun indirme oranı hızla artıyor

Yasadışı oyun indirme oranı hızla artıyor

Yasadışı olarak yüklenen video oyunları geçen beş yıl içinde yaklaşık yüzde 20 arttı. Araştırma şirketi Envisional’ın verilerine göre, 2010 yılının önde gelen beş oyunu da online ortamda 1 milyona yakın kez korsanı ile boy gösterdi.Sektör yöneticileri bu verilerden yana endişeli. Çünkü bu rakamlar, oyunseverlerin büyük bir bölümünün oyunları ‘ücretsiz’ edinmeyi bekleyeceğini ortaya koyuyor. Ama bazı oyunseverler de sektörün bu iddiasını ve online korsanlık endişelerini yersiz buluyor.

Sam isminde bir oyunseverle görüşen Newsbeat ilginç bilgiler almış. Yılda yaklaşık 100 oyunu yasadışı indiren Sam, bunların yaklaşık 50 tanesini de satın alıyor. Oyunları satın aldığını, çünkü bunları korsan olarak indirdiğini söyleyen Sam, aksi halde bunları zaten satın alma zahmetine girmeyeceğini belirtti ve “Bunu yaptığım için ceza alacağımı veya hapse gönderileceğim endişesini hiç taşımadım. Zaten bugüne kadar bu başıma gelmedi. 23 yaşındayım ve 14 yaşımdan beri bunu yapıyorum. Beğendiğim oyunları satın alıyorum, beğenmediklerimi de siliyorum” dedi.

Video oyun sektörüne göre ise korsanlık aslında bir hırsızlık ve bu sorunun çözümünün temelinde yasadışı yüklemelerin karşısına makul fiyatlı alternatifleri sunabilmek yatıyor.

Bu yılın başında Newsbeat’e bir açıklama yapan video oyun sektöründen isimler, online korsanlığın sektöre maliyetinin yüzlerce insan kaynağı ve yüksek parasal zarar olduğunu söylemişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun