Yaşam Tarzı 01 ARALIK 2009 / 14:34

Yapay et yapıldı

Winston Churcill'in 1936 yılında söylediği "Sadece göğüs ve butunu yiyeceksek, bütün tavuk yetiştirmeyelim" öngörüsü sonunda gerçek oldu.

Winston Churcill'in 1936 yılında söylediği "Sadece göğüs ve butunu yiyeceksek, bütün tavuk yetiştirmeyelim" öngörüsü sonunda gerçek oldu.


Hollandalı bilim adamları ilk kez laboratuvarda yapay et üretti. Ancak etin şu anda "hamur" gibi olduğu ve insanların yemek isteyeceği bir hale gelebilmesi için kas dokularının daha da geliştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Yapay eti şu ana kadar tadan olmazken, 5 yıl içinde piyasaya sunulması bekleniyor. Bilim adamları yapay et için canlı bir domuzun kasından hücreler çıkardı. Bu hücreler diğer hayvanlardan elde edilen et suyuna kondu. Hücreler et suyunda çoğaldı ve hamurumsu doku yarattı. Şimdi oluşan bu kasların "kasılarak" biftek kıvamında et oluşturması bekleniyor.

 

The Sunday Times Gazetesi'ne konuşan Eindhoven Üniversitesi'nden Prof. Mark Post, "Şu ana kadar hamurumsu bir doku elde ettik. Şimdi bu dokuyu kaslandıracak yöntemler bulmamız gerekiyor, bunu da bulacağız. Bu ürün çevreye faydalı olacak, hayvanların acılarını azaltacak"açıklamasında bulundu.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun