Yaşam Tarzı 14 HAZİRAN 2012 / 11:32

Xerox sigarada vergi kaçağına savaş açtı

Xerox sigarada vergi kaçağına karşı savaş açtı

Şirket sigaranın insan sağlığına verdiği zararla değil, sigara kaçakçılığından doğan vergi kaybıyla ilgileniyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, kaçak sigara ve tütün mamülleri yüzünden devletlerin uğradığı vergi zararını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak yeni bir bandrol teknolojisi ve takip sistemi geliştirdi.

SecureITT (Secure Intelligent Tax Tag- Güvenli Akıllı Vergi Etiketi ) adı verilen bu çözümü Xerox, sahtecilikle mücadele konusunda uzmanlaşmış OpSec Güvenlik isimli bir şirketle beraber, Xerox’un Amerika Webster’daki AR-GE laboratuvarında geliştirdi. SecureITT çözümü, sigara paketlerinde kullanılan bandrol etiketlerinin, elektronik olarak takip edilebilen holografik bir damga ile basılması esasına dayanıyor.

Xerox SecureITT çözümü ile birlikte kullanılan Xerox eTRACS (Electronic Tax Reporting and Audit Compliance System - Elektronik Vergi Raporlama, Denetleme ve Uygunluk Sistemi) ile piyasada satılan sigara ve diğer tütün mamüllerinin elektronik takibi yapılıyor ve kontrol ediliyor.

Geliştirilen bu teknolojik çözümün, bu konudaki dünyada var olan tek vergi bandrolü çözümü olduğu belirtiliyor. Xerox tarafından geliştirilen eTRACKS, tütün ürünlerinin sevkiyatının detayını elektronik olarak takip ediyor. Vergi uyumu ve stok, parti takibi gibi farklı raporlama özellikleri ile piyasada satılan ürünlerin uygunluğunu denetliyor.

Ayrıca barkod okuyucuya gerek duymuyor

Geliştirilen teknolojide ayrıca bir barkod okuma cihazına ihtiyaç duyulmuyor. Kaçak ve yasal olmayan sigaraların takibi ve denetimiyle birlikte ,vatandaşların da içtikleri sigaraları kontrol edip gördükleri usülsüzlükleri ilgili mercilere ileterek katılmalarına imkan veriyor.

Yetkili denetim elemanları ve/veya vatandaşlar sigara ve tütün mamüllerinin bandrollerine basılacak 3 boyutlu QR kodlu halografik görüntüleri akıllı cep telefonlarına, tablet bilgisayarlarına, laptoplara taratıp okutarak, ürünün yasallığıyla ilgili bilgileri kontrol edebiliyor.

SecureITT teknolojisi ile basılacak bandrollerin orjinalliği kolayca anlaşılabileceği gibi, sahte ve taklitinin üretilmesinin de çok zor olduğu belirtiliyor. SecureITT teknolojisiyle basılan bandrollerin üzerinde hareketli ve renk değiştiren holografik bir görüntü yer alıyor. Üzerine bir QR kodu eklenen SecureITT bandrol, Xerox’un eTRACKS elektronik takip sistemi ile kolayca analiz edilebiliyor.

Denetlemeler sırasında bir dizüstü, tablet bilgisayar ya da akıllı telefon kullanılarak denetlenen sigara ve diğer tütün mamüllerinin orjinal olup olmadığı ve söz konusu sigara şirketi tarafından vergisi ödenerek üretilen bir ürün olup olmadığı anında tespit ediliyor. Sistem üzerinde, bondrol kodunun gerçekliği ve ilgili ürünle ilgili vergi ödemeleri kolayca doğrulanabiliyor ve herhangi bir sahtekarlık anında saptanabiliyor.

Sağlığa verdiği zararın değil, vergi kaçağının peşinde

Tütün vergisi kaçakçılığı, küresel çapta büyük bir problem. ABD Adalet Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre sigara kaçakçılığı yüzünden, sadece ABD’de her yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık bir kayıp çıkıyor.

Türkiye içinde önemli bir problem olan bu sorunla ilgili, benzeri teknolojik çözümlerin yerel sistemlere uyarlanmasıyla önemli bir aşama kaydedilebileceği, istenirse böyle bir sistemin Türkiye gibi bu sorunla mücadele eden ülkelerde de kullanılabileceği, Xerox yetkililerince belirtiliyor.

Dünyada pek çok devlet hala; güvenliği limitli ve dijital imzaları desteklemeyen ısı uygulanmış (heat-applied) yapışkanlı sigara vergi bandrollerini kullanıyor.

Termal uygulama metodları, sigara paketleri vergilerinin çok az miktarlarda olduğu 1990’ların ortalarında yaratıldı. Ancak zaman içinde sigara kullanımını azaltmak hem de sigara üzerinden daha çok vergi almak için yapılan vergi artışları, sigarayla ilgili kaçak üretim ve vergi sorunlarının doğmasına neden oldu.

Kaçak tütün ürünlerinin yarattığı vergi sorununu halihazırda kullanılan güvenliği düşük sigara bandrolleriyle kontrol etmek imkansız hale geldi. Xerox tarafından geliştirilen bu yüksek teknoloji içeren çözümün sadece hükümetlere değil, aynı zamanda tütün üreticilerine, sigara markalarına, toptan satıcılara, perakendecilere ve tüketicilere önemli faydalar sağlayacağı düşünülüyor.

Öyle görünüyor ki fayda sağlamayacağı tek kesim içiciler...
ETİKETLER : sigara sigarayı bırak
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun