Yaşam Tarzı 24 MAYIS 2011 / 11:50

Xbox 360 3. boyuta geçecek mi?

Bazı kaynaklara göre Microsoft, stereoskopik 3 boyutlu Xbox 360’ını E3 oyun fuarında duyuracak. 3 boyut desteği konusunda bugüne kadar çok istekli davranmayan Microsoft’un, önümüzdeki ay başında düzenlenecek E3 oyun fuarında, Xbox 360’ın stereoskopik 3 boyut özeliğini tanıtması bekleniyor.

Ortada dolaşan ancak hiçbir şekilde onaylanmayan bu bilgi doğruysa Xbox 360’ın zaten donanımsal olarak stereoskopik 3 boyut desteği var. Teknoloji uzmanları bu özelliğin bugüne kadar sunulmamasının  Microsoft’un tercihi olduğunu söylüyor.

720p çözünürlükte 3. boyut

Microsoft’un duyurması beklenen stereoskopik 3D özelliği ile Xbox 360, her göz için 720p çözünürlüğümdeki görüntüyü HDMI kablo üzerinden TV’ye gönderecek. Ortaya çıkan görüntü de tabii ki yüksek çözünürlüklü 3 boyut olacak.

Burada dikkat çeken nokta, HDMI çıkışı bulunmayan Xbox 360’ların bu özelliği kullanamayacak olması. 3D destekli TV ve 3D gözlükler de sistem için ihtiyaç duyulacak diğer ekipmanlar.

Dedikoduların aslı astarı olup olmadığı, 6 Haziran’da düzenlenecek ‘Microsoft E3 Basın Konferansı’nda anlaşılacak.

(ed: 3. boyut teknolojisinin bu haliyle beklendiği kadar müşteri toplayamadığı kesin ama üreticilerin, cihazın donanımsal olarak zaten yapabildiği bir şeyi kısıtlayarak kullanıcılara sunmasını anlamak güç.)