Yaşam Tarzı 05 EYLÜL 2012 / 15:47

Vodafone ve TİSVA'dan kadın girişimcilere destek

Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında, mobil iletişim teknolojileri kullanılarak TİSVA’nın hem aynı iş gücüyle 20 binden fazla yeni mikro kredi kullanıcısına hizmet vermesi hem de sistemin karbon emisyonunun azaltılması hedefleniyor.Vodafone, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ile Türkiye’deki yoksul kesimdeki kadınlar için yeni bir işbirliğine imza attığını duyurdu. TİSVA’nın kredi geri toplama sürecini mobil platforma taşıyan Vodafone ile yapılan işbirliği kapsamında halen kredi kullanan 61 binden fazla kadın sayısının daha da artırılması hedefleniyor.

İşbirliği kapsamında, mobil iletişim teknolojileri yoluyla TİSVA tahsildarlarının bir yıl içinde yüzde 30 zaman tasarrufu sağlaması, böylece aynı iş gücüyle 20 binden fazla yeni mikro kredi kullanıcısına hizmet vermesi hedefleniyor. Ayrıca mobil ödeme sistemine geçiş ile birlikte TİSVA’nın yıllık ortalama 50 bin liralık kağıt ve plastik tasarrufu sağlanması hedefleniyor. Bu sayede karbon emisyonunun azaltılmasına da katkı sağlanmış oluyor.

Süreç nasıl işliyor?

Mikro kredi sisteminde tahsilatların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Vodafone'un teknolojik altyapısı sayesinde tüm kredi taksidi tahsilatlarının POS cihazlarından mobil ortama aktarıldığı işbirliği kapsamında, kadınlara ‘kendilerine özel tanımlı kartlar veriliyor. Tahsilat memurlarında ise, Vodafone tarafından verilen ve içinde NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisinden faydalanan özel bir program altyapısı olan Vodafone markalı akıllı cep telefonları bulunuyor. Kadınlar, kartlarını bu cep telefonlarına okutarak kendilerini tanımlıyorlar ve tahsilat memuru yapılan ödemeyi sisteme kaydediyor. İşlem sonucu, ödemeyi gerçekleştiren girişimci kadının telefonuna SMS yoluyla ücretsiz olarak bildiriliyor.

İşbirliği kapsamında Vodafone, TİSVA’ya ücretsiz NFC özelliği taşıyan Vodafone markalı cep telefonları ve ödeme sistemi altyapısı sunuyor.

Serpil Timuray: “Mobil teknolojilerle kadın girişimciliğinin artmasına katkı sağlıyoruz”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mikro kredilerin özellikle gelişmekte olan ekonomilerde kadınların iş hayatında aktif şekilde yer alması adına en çok uygulanan yöntemlerden biri olduğunun altını çizdi. Timuray, şöyle devam etti:

“TİSVA ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sayesinde, Türkiye’de mobil teknolojilerle daha çok kadına ulaşmaktan ve bu sayede kadın girişimciliğinin artmasına katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Mobil iletişim teknolojileri, tüm dünyada kadın girişimcilerin karşı karşıya olduğu sorunların çözümünde önemli bir rol üstleniyor. Gelişmekte olan ekonomilerin lokomotifi olan mobil iletişim teknolojileri, kadınların girişimlerini büyütmelerini veya geliştirmelerini, bu sayede global ölçekte bilgiye erişimlerini ve potansiyellerini kullanabilmelerini sağlıyor.”

Aziz Akgül: “ Bir yılda 20 binden fazla yeni kadına daha kredi vermeyi hedefliyoruz

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Aziz Akgül ise, Türkiye’de kadın girişimci sayısının çok düşük seviyelerde olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“TİSVA olarak, kadın istihdamını artırmak için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. 2003 yılında 6 kişi ile başlayan mikrokredi programımız ile bugün 65 ilde yaklaşık 61 bin kadına 168 milyon lirayı aşkın kredi sağlamış bulunuyoruz. Vodafone Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde ise daha fazla kadına ulaşmamızın önü açılacak. Bu işbirliği kapsamında, Vodafone'un teknolojik katkılarıyla sağlayacağımız zaman tasarrufu sayesinde, bir yılda 20 binden fazla yeni kadına daha kredi vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca Vodafone ile mobil ödeme sistemine geçiş sayesinde sadece kağıt ve plastik tasarrufumuz yıllık yaklaşık 50 bin lira olacak. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların, işgücüne ve ekonomiye etkin şekilde katılımının sağlanması yolunda büyük bir adım olan mikro kredi sistemi kapsamında Vodafone ile işbirliğimiz aynı zamanda tüm dünya ülkeleri için de bir örnek teşkil ediyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun