Yaşam Tarzı 26 TEMMUZ 2011 / 14:49

VMware ilk yarıda uçtu

Sanallaştırmanın önemli isimlerinden VMware yılın ilk yarısına ait rakamları açıkladı. Şirketin gelirleri bir yılda yüzde 37 arttı.Bulut altyapısı ve sanallaştırma alanında hızla büyüyen pazar, bu alanda ürün ve hizmet veren şirketleri de büyütmeye devam ediyor. VMware’in yıldan yıla gelir artışı yüzde 37 artışla 921 milyon dolara çıktı. İşletme marjı yüzde 20,3, hisse başına gelir büyümesi yüzde 183 artışla 0.51 dolara yükseldi. 12 aylık işletme nakit akışı yüzde 46 oranında artarak 1.5 milyar dolar oldu.

İkinci çeyrek için işletme geliri 2010’un ikinci çeyreğine göre yüzde 85 artarak 187 milyon dolar olan şirketin nakit akışı 2010’un aynı dönemine oranla yüzde 114’lük artışla 463 milyon dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık işletme nakit akışı yüzde 46’lık artışla 1.5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, serbest bütçe akışı ise yüzde 56’lık artışla 1.6 milyar dolar oldu.

Lisans gelirlerinde artış yüzde 44

2011’in ikinci çeyreğindeki lisans gelirleri, geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 44 artış göstererek 465 milyon dolar oldu. Aynı zamanda sabit kurda da yüzde 40’lık bir artış ölçüldü. Yazılım desteği ve profesyonel hizmetleri içeren hizmet geliri geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 30 artışla 456 milyon dolar oldu.

VMware CEO’su Paul Maritz, VMware’in 2. çeyrekteki güçlü performansının, gelecek nesil bilişim için kilit öneme sahip olan sanallaştırma teknolojisinin her geçen gün daha fazla benimsendiğini gösterdiğini belirtti.

Yeni uygulamalar geliyor

VMware Haziran 2011’de sanal ortamlar ve bulut ortamları için bir bütünleşik uygulama platformu olan vFabric 5’i duyurdu. vFabric 5, VMware’in Java için Spring geliştirme ağı ile en yeni vFabric uygulama servislerini bir araya getirerek modern uygulamaların kurulması, genişletilmesi ve yönetilmesi için temel uygulama platformunu sunacak. vFabric’in yıl sonuna kadar piyasaya çıkması bekleniyor.

VMware, Haziran 2011’de vSphere 5 ve kapsamlı bulut altyapı teknolojileri paketini duyurdu. Yaklaşık 200 yeni ve geliştirilmiş özellik ile vSphere 5, tüm iş-kritik uygulamalar için daha iyi uygulama performansı ve ulaşılabilirlik sağlayarak ve tüm veri merkezi kaynaklarının yönetimini otomatikleştirerek sanallaştırma standartlarını bir adım öteye taşıyacak. vSphere 5’in satışına üçüncü çeyreğin sonunda başlanması planlanıyor.

Satın alarak büyüyor

İkinci çeyrekte Vmware, Shavlik Technologies, SlideRocket, SocialCast ve Digital Fuel şirketlerini satın aldığını açıkladı. Shavlik Technologies küçük ve orta ölçekli kurumların IT ortamlarını daha etkin yönetmelerini, denetlemelerini ve güvence altına almalarını sağlayan yerinde ve SaaS tabanlı yönetim çözümleri sunuyor. Kurumlar için modern bir iş iletişim platformu olan SocialCast kişileri, bilgiyi ve kurum uygulamalarını işbirliğine yönelik topluluklar içinde birleştiriyor.

SlideRocket bulut bilişim, işbirliği, sosyal medya ve mobil bilişim platformlarının modern ortamlarından yararlanan yenilikçi sunum çözümleri sunuyor. Digital Fuel de anlamlı ölçümleme ve raporlar sunabilmek için IT maliyetlerinin görünürlüğünü merkezileştirerek ve finansal disiplini IT kararlarına entegre ederek kurumlara IT ortamlarının işe etkisini daha etkin biçimde yönetme olanağı sunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun