Yaşam Tarzı 08 MAYIS 2009 / 15:00

VİDEO: Web 2.0 yok, yeni teknoloji eğilimleri var

IBM Yazılım Grubu Kuzeydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Orta/Güney Afrika Lotus Mesajlaşma ve İşbirliği Yöneticisi Uffe Sorensen, Notes ve Domino 8.5 sürümünü, web 2.0 görüşlerini ve IBM'in faaliyetlerini anlatıyor.

IBM Yazılım Grubu Kuzeydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Orta/Güney Afrika Lotus Mesajlaşma ve İşbirliği Yöneticisi Uffe Sorensen, Notes ve Domino 8.5 sürümünü, web 2.0 görüşlerini ve IBM'in faaliyetlerini anlatıyor.

 


Uffe, "Bizim açımızdan ön planda olan, entegrasyon müşterimizi tercih edilen müşteri ortamlarına doğru ilerletmek" diyor. Müşteri tarafında platform genişletme faaliyetlerinin ön planda olduğunu belirten Uffe: "Özerk bir kutunun içinde tam bir Notes ve Domino alanı bulabiliyorsunuz. Tek ihtiyacınız olan güç ve internet bağlantısı. Çalıştırıyorsunuz ve hepsi bu. Çünkü tamamen kendi kendini yönetebilen bir sistem" dedi.


Piyasaya sürdükleri Lotus Live'in bulut erişim sağlamak için kullandıkları SaaS platformu olarak tanımlayan Uffe, Web 2.0 teknolojilerinin kullanımında genişleme yaşadıklarını belirtti. Uffe: "Yaptığımız her şeyde bu teknolojiyi kullanabiliyoruz diyebilirim. Web 2.0 iki açıdan çok önemli. Bu iyi bir tabir mi bilmiyorum ama bana göre ne 2.0 ne de 3.0 diye birşey yok. Bunlar birer teknoloji eğilimi. İnovasyon birçokları tarafından geliştiriliyor, yayılıyor ve uygulamaların bazıları tutuyor. Diğer açı ise sosyal yazılım tarafı. Biz sosyal ağlardaki doku gelişimine odaklandık. Eğer global bir dünyada yaşıyorsanız, sanal dünyanızda diğer kişlilerin neler yaptığına göz atmanız sizin yararınıza olacaktır. Bilgi göndermeniz ya da almanız çok zaman almayacak ama size ve ağınızdakilere önemli birçok bilgi sağlayacaktır" şeklinde belirtiyor.


Uffe, IBM'in yıl içinde, Web 2.0 bileşenler ağacında, nasıl bir bütünleşik kullanıcı deneyimi sunacağını anlatıyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun