Yaşam Tarzı 23 MART 2015 / 13:48

Vestel su tasarrufuna dikkat çekti

Vestel, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada enerji verimliliği yüksek dayanıklı tüketim ürünleri kullanımının önemine dikkat çekti.Vestel, su tasarrufunda dünya rekortmeni ürünleri Vestel Ekomaks bulaşık makinesi ve Pyrojet teknolojisine sahip çamaşır makinesi ile öne çıkıyor. Türkiye’de tüm haneler rekortmen cihazlarla Vestel’lendiğinde çamaşır ve bulaşık yıkamak için harcanan suyun 327 milyon ton azalacağı öngörülüyor. Ülkenin toplam su tüketiminin yüzde 5 azalması anlamına gelen bu miktar, ülkenin yıllık toplam su faturasını da 1,145 milyar lira kadar düşürüyor.

Her hane çamaşırdan yılda 2 bin 200 litre tasarruf edecek

Vestel’in son dönemdeki tüm beyaz eşya ürünlerinin enerji verimliliğiyle dikkat çektiğini vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: “Enerji verimliliği ile Alman Elektrik, Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Kurumu’ndan VDE onayı alan Pyrojet teknolojili rekortmen çamaşır makinemiz yıllık 7 bin 700 litre su tüketiyor. Yıllık ortalama 9 bin 900 litre su tüketen modellerle karşılaştırıldığında çok önemli bir tasarruftan bahsediyoruz. Türkiye’de yaklaşık 20 milyon hane var. Tüm hanelerdeki çamaşır makineleri Pyrojet teknolojili çamaşır makinemizle değiştirilse hane başına yılda 2 bin 200 litre su tasarrufu sağlanabilir. 20 milyon hanenin beyaz eşyalarının Vestel’lenmesiyle ülke genelinde çamaşır makinesinden elde edilecek yıllık toplam su tasarrufu yaklaşık 44 milyon tonu bulur.”

5,5 litre su tüketimine sahip Vestel Ekomaks bulaşık makinesinin 9 litre su tüketen modellere göre hane başına yılda yaklaşık 1 ton su tasarrufu sağladığını belirten Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye’de 20 milyon hanenin yarısının bulaşık makinesi kullandığı biliniyor. Mevcut bulaşık makineleri Vestel Ekomaks’le değiştirip elde bulaşık yıkayan hanelere Vestel Ekomaks verdiğimizde bulaşıktan elde edilen yıllık toplam su tasarrufu 283 milyon ton oluyor.” A+++ enerji sınıfındaki bulaşık makinelerinden yüzde 20 daha az enerji tüketen Vestel Ekomaks, doğa ve bütçe dostu bulaşık makinesi olarak dikkat çekiyor. Eco 5,5 Litre Programı’nda 14 kişilik bulaşığı yalnızca 5,5 litre su tüketimiyle yıkayan Vestel Ekomaks, kullanıcılarına maksimum verimlilik sunuyor. Eco 50 Derece Programı’nda ise 14 kişilik bulaşığı tek seferde, A+++ ürünlere oranla yüzde 20 daha az enerji ve yalnızca 9lt suyla temizleyebiliyor.

Vestel’in A+++ enerji sınıfındaki bulaşık makinesi Ekomaks, su tasarrufu kadar, elektrik tasarrufu da yapıyor. Vestel Ekomaks, Smartwash programı ile bulaşıkların kirlilik seviyesini ölçüp uygun yıkama programını da kendi belirliyor. Ecowash teknolojisi de kullanıcılara az bulaşıkta elde yıkamaya göre 11 kat su tasarrufu yapma imkanı sağlıyor. Auto-door teknolojisine sahip Vestel Ekomaks, yıkama programının bitiminde otomatik olarak açılan kapısı ile sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlıyor. Bu sayede, makine içindeki hava sıcaklığı düştüğünden kurutma işlemi daha düşük ısıda gerçekleşiyor, bulaşıkları kurutmak için ekstra enerji harcamıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun