Yaşam Tarzı 10 OCAK 2012 / 10:02

Ve Facebook artık otomobilde

Ve Facebook artık otomobilde

Hayatımızın her alanında kullandığımız sosyal ağ, artık Mercedes’in akıllı ekranında yer alıyor. Peki otomobilde Facebook ne kadar güvenli?Artık çoğumuzun tarayıcıyı açtığında ilk baktığı adreslerin başında sosyal hesaplarımız geliyor. Yaklaşık 800 milyon kullanıcısı bulunan Facebook, artık bir akıllı telefon ya da bilgisayara ihtiyaç duymadan kullanılabilecek şekilde otomobile girdi.

CES 2012’de standı bulunan Mercedes, araç içindeki telematik sisteme dahil edilmiş özel Facebook sürümünü ziyaretçilere tanıtıyor. Otomobildeki Facebook sürümü elbette bilgisayarlardakinden biraz daha kısıtlı.

Özellikle sürücü için tasarlanan sürüm, arkadaşlar ve iş yerlerinin konumlarını öne çıkarıyor. Yapılan açıklamaya göre, Mercedes’in Facebook’u sürekli geliştirilmeye devam edecek.

Artık otomobillerin akıllı ekranları bulunduğuna işaret eden Facebook’un İş Ortaklığı ve Platform Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Dan Rose, “Bu ekranlarda insanların arkadaşlarıyla çok daha fazla bağlı, sosyal ortamların nimetlerinden yararlandığını göreceğiz” dedi.

GPS sayesinde arkadaşlarınızın nerede olduğunu otomobillerdeki ekranlar sayesinde görüldüğünden söz eden Rose, bu uygulamanın oldukça ilgi çekici olmasını beklediklerini kaydetti.

Facebook artık bir uygulama olarak da akıllı televizyonlardan doğrudan erişilebiliyordu. Ancak televizyonlardan farklı olarak ilk kez doğrudan otomobile yerleştirilmiş bir uygulamayla kullanıcılar sosyal hesabını kontrol edebilecek.

Otomobil kullanırken tehlike yaratır mı?

Akıllı telefonlar ya da televizyonlarda Facebook kullanılması sorun yaratmayabilir ancak otomobil ile bütünleştirilmiş bir uygulama güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor.

Facebook sisteminin standart bir araç navigasyon sistemi ya da radyodan daha farklı olmadığını aktaran Mercedes Ürün Yöneticisi Robert Policano, kullanıcının yazarak yapmak zorunda olduğu Facebook aktivitelerinin otomobil hareket halindeyken çalışmadığını belirtti.

Uygulama sayesinde Facebook’ta kullanıcının hangi güzargâhta ilerlediği arkadaşlarıyla paylaşılabiliyor, diğer kullanıcılar da otomobilde görüntülenebiliyor. Yakınlardaki arkadaşlar ya da restoranlar görüntülenebiliyor, beğenilebiliyor.

Şimdiden söyleyelilm otomobil sürümünde CityVille ya da FarmVille oynanamıyor, herhangi üçüncü parti uygulama çalıştırılamıyor.