Yaşam Tarzı 26 EKİM 2011 / 16:13

Uzay kazan biz kepçe: Gezme zamanı geliyor!

Uzay kazan biz kepçe: Gezme zamanı geliyor!

Virgin Galactic, ilk yolcu uçuşlarının iyimser bir tahminle 2013 yılında başlayacağını açıkladı.Richard Branson’ın bu uzay turizmi girişiminin hedefi, hizmeti iki yıl içinde hayata geçirmek. Şirketin direktörü Stephen Attenborough, BBC’ye yaptığı açıklamada müşterilerin güvenliğinin üst seviyede olduğunu belirtti. Halen test uçuşları yapılıyor, ama roket gücü ile desteklenen testlerin de gelecek yıl başlaması planlanıyor. Bu arada, neredeyse 500 kişi bu yolculuk için şimdiden biletini aldı.

Sir Richard aslında ilk ticari uzay gemisi SpaceShip Two’nun 2007 yılında yola çıkmasını umut ediyordu. Ama Attenborough, aslında bu hizmetin hayata geçmesi konusunda hiçbir zaman resmi bir tarih verilmediğinde ısrarlı. Hatta bazı medya raporlarını da eleştiren Attenborough, özellikle de Wall Street Journal’da yer alan, 2013 hedefinin yine bir erteleme ile sonuçlanacağını ima eden makaleyi de eleştirdi.

Güvenliğin bir numaralı öncelik olduğuna dikkat çeken Attenborough, “Ayağımız gazda bekliyor, teknolojimizi kanıtladık, geçtiğimiz hafta açılan bir uzay pistimiz var ve test uçuş programımız ilerliyor. Gecikme söz konusu bile değil” dedi. Bu girişimin baş pilotu David Mackay’e bir süre önce ikinci bir pilot da katıldı. Eski bir Air Force test pilotu olan Keith Colmer, aralarında astronotlar da bulunan 500’den fazla başvuru arasından seçildi.

Sir Richard, uzay turizmi girişi için bir iniş pistini New Mexico çölünde 18 Ekim’de belirledi. Sir Richard, çocukları ile birlikte açılış uçuşunu yapmayı planlıyor. 2,5 saatlik uçuşlar 5 dakikalık ağırlıksız uçuş içerecek. Biletlerin fiyatı ise 200 bin dolar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun