Yaşam Tarzı 20 EYLÜL 2011 / 08:44

Uyarı: Kredi kartıyla günü kurtaranlar bundan böyle günü kurtaramayacak

Kredi kartıyla günü kurtaranlar artık kurtaramayacak

Kredi kartlarının yanlış kullanımı tüketicilerin büyük miktarda faiz borcu yüklenmesine neden oluyor. Bu tehlikeyi öngören Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 17 Eylül itibariyle kredi kartı kullanım koşullarını değiştirdi. HürriyetKıyasla.com analisti Cem Tutkun, BDDK’nın yaptırımlarını özetledi ve yeni dönemde kredi kartı kullanımı konusunda önerilerini paylaşıyor.

Türkiye’deki toplam kredi kartı sayısının 50 milyona yaklaştığına ve kredi kartı üzerinden yapılan harcamaların rekor hacme ulaştığına işaret eden Tutkun, bu gidişin tehlikeli sonuçlarını gören Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) gündeme getirdiği yeni yaptırımları şöyle sıraladı:

• Bir yıl içinde üç defa borcunun yüzde 50’sine kadar ödeyenlere nakit çekimi yasağı gelecek ve kart limitleri yükseltilmeyecek.

• Yeni kredi kartı alacakların asgari ödeme oranları yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarılacak.

• Mevcut kredi kartı sahiplerinin asgari ödeme oranları kademeli olarak yükseltilecek.

Borç batağına düşmemek için ne yapmalı?

Değişen koşullarda kredi kartı borcunu kapatmanın veya yeni bir kredi kartı almak isteyen tüketicilerin bu koşullara uygun hareket etmeleri gerektiğni söyleyen Tutkun'un tüketicilere tavsiyeleri ise şunlar:

• Kredi kartınızla yaptığınız dönem içi harcamaların, son ödeme tarihinde yüzde 65’ine kadar ödeme yapamıyorsanız ve her ay nakit çekim yapmak durumunda kalıyorsanız, büyük bir faiz yükü altına giriyorsunuz demektir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, harcamalarınızı bir an önce en düşük seviyeye çekmektir.

• Kredi kartlarınızın borcunu daha iyi yönetmek ve kontrol altına alabilmek için kart borçlarınızı yeni bir kredi kartına transfer edebilirsiniz. Ancak yeni kartınızın faiz oranı, yıllık kart aidatını ve borç transfer ücretini çok iyi hesaplamanız gerekiyor.

• Kredi kartlarının nakit çekim faiz oranları ve alışveriş faiz oranları, diğer tüketici kredilerine göre çok daha yüksek. Bu durumda kredi kartı borcunuzu daha düşük faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullanarak eritme yoluna gidebilirsiniz.

• Kredi kartının bir ödeme aracı olduğunu kabullenmelisiniz. Hesap kesim tarihinde dönem borcunun tamamını ödemeye özen göstermelisiniz.

• Seçeceğiniz kartın harcama alışkanlıklarınıza uygun olup olmadığını mutlaka araştırın. Ne tür markalara kampanya yapıyor, ne tür indirimler sağlıyor, diğer kredi kartları ile kıyaslayın.

• Kredi kartınızın alışveriş, nakit çekim, gecikme ve limit aşımı faiz oranlarını inceleyin. Yıllık kart bedeli ve ek kart ücretleri gibi alınan ekstra ücretlere de dikkat edin.

• Kredi kartınızdan hayati önem taşımayan konular dışında asla nakit çekim yapmamaya özen gösterin. Eğer bu durumda kaldıysanız en kısa zamanda geri ödeme yapmaya çalışın.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun