Yaşam Tarzı 08 EKİM 2012 / 16:38

Ünlü fotoğraf sanatçısı Joachim Schmeisser Türkiye'de

Tüm dünyada The David Sheldrick Wildlife Trust gibi sosyal sorumluluk projeleri ve fotoğraf sanatına yaptığı katkılarla bilinen Immagis, Türkiye’de ilk sanat galerisini ‘In The Realm Of Light’ ismiyle 19 Ekim 2012 tarihinde açarken, serginin ilk konuğu dünyaca ünlü ödüllü fotoğraf sanatçısı Joachim Schmeisser olacak.

Alman Immagis şirketinin açacağı ve 3 ay boyunca sanatseverlerin ziyaret edebileceği serginin ilk konuğu olacak Joachim Schmeisser'in birçok önemli eseri sergileneceği gibi sanatçının ödüllü yetim fil yavrularının yanı sıra ilk defa yayınlanacak olan Hadzabe fotoğrafları da sergide yer alacak.

Yavru fillerle gerçekleştirdiği çekimi anlatan Joachim Schmeisser şunları söyledi:
“Kenya’da bulunan DSWT kampında sabahın erken saatlerinden itibaren yavru filleri gözlemliyorduk. Bu tarif edilemez bir tecrübe. Yavru filler aynen küçük çocuklar gibi ne yapacakları önceden kestirilemiyor. Hareketleri ve yaptıkları sürekli değişiyor. Fillerden beklenmeyecek şekilde hızlı ve atik hareket ediyorlar. Bu özellikleri onların istenen şekilde fotoğraflanmalarını da oldukça zorlaştırıyor. Uzun süre onları gözlemleyince fark ediyorsunuz ki aynı insanlar gibi onların da hepsinin farklı karakterleri var.”Schmeisser’in Yetim Filler fotoğraflarının yanı sıra Tanzanya’nın etnik halkı Hadzabe’leri görüntülediği fotoğraflar da İstanbul’daki serginin en ilgi çekici konularından olacak. İlk defa yayınlanacak olan bu ilgi çekici fotoğraflar Tanzanya’da Eyasi nehri kıyısında yaşayan Hadzabe halkının arasında çekildi.

Hadzabeler, Tanzanya’nın vahşi doğada yaşayan yerli halklarından. Binlerce yıldır aynı yerde ve aynı yaşam şekliyle hayatlarını sürdüren Hadzade’lerin en büyük özelliği avcı toplum olmaları. Küçük gruplar halinde yaşayan ve çalıları ev olarak kullanan bu halkın hayvancılık ve tarım gibi anlayışları hiç bir zaman olmamıştır. Temel gıda kaynaklarını avlanarak ve bunun yanında bal ile meyve toplayarak sağlarlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun