Yaşam Tarzı 16 AĞUSTOS 2011 / 11:30

Türklerin talip olduğu elektrikli otomobil üreticisi Think, Rusların oldu

Norveçli elektrikli otomobil üreticisi Think, St. Petersburg’lu Boris G. Zingareviç’in oldu. Şirket için BD Otomotiv Başkanı Osman Boyner ve Brightwell Holding’in sahibi Alphan Manas da tekliflerini sunmuştu.1990’larda Norveçte kurulan ve 1999’da 150 milyon dolarlık bir yatırımla Ford tarafından ayakta tutulan Think, kısa sürede dört kez iflas etti. Buna rağmen Finlandiya’daki ekonomik koşullar nedeniyle iflas ettiği düşünülen ve yatırım almaya devam eden şirketi satın almak için iki Türk girişimci BD Otomotiv Başkanı Osman Boyner ve Brigtwell Holding’in sahibi Alphan Manas teklif vermişti.İki girişimcinin yanında finale kalan diğer teklifse Rus girişimci Boris Zingareviç’e aitti.

İflas eden Think için son kararı veren iflas mahkemesi, elektrikli otomobil üreticisinin Zingareviç’in olmasına karar verdi. 150 milyon dolarlık yatırımla kurulan şirket yaklaşık 20 milyon dolara Rus yatırımcının oldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Zingareviç, Think markasının elektriğe dönüşümdeki küresel rolünü devam ettirmek istediklerini ifade etti. Zingareviç, “Avrupa’nın en iyi otomobil mühendislik ve üretim şirketiyle Amerikanın otomotivde lider lityum –ion pil üreticisinin bir araya gelmesi dünya çapında değerli bir adım atıldığına inanıyorum” dedi.Uzmanlara göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük lityum-ion pil yatırımcısı şirket Ener1’ın da sahibi olan Zingareviç’in Think’e yaptığı yatırımla elektrikli otomobillere çığır atlatması bekleniyor.

Think, Norveç menşeli kurulan Electic Mobility Solutions bünyesinde faaliyet göstermeye devam edecek. Şirketin satın almadan sonra yeniden tasarlanmış otomobilini 2012’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürmesi hedefleniyor.

Daha önce Fransız Tilter'ı satın alan Brightwell Holding'in sahibi Alphan Manas, yaklaşık 10'da bir fiyatına düşen elektrikli otomobil üreticisine Türkiye'deki büyük şirketlerin teklif vermeyişine isyan etmişti.
YORUMLAR
asli 28 ŞUBAT 2014 / 19:19 0 0
Bu benim tasarimimdi :'( siz calmissinizz..... :'( :'(
20 ŞUBAT 2012 / 21:14 0 0
yazık cok yazık gercekten bu ulkede madem özel sırkettler sayın alphan manas gıbı ınsanlara destek vermıyorsa devlet neden desteklemıyo kı bıde bız araba uretıcez dıyolar gelecek elektrıklıde acın gozunuzu artık bız eskı demode aracları halen uretmeye calısalım
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun