Yaşam Tarzı 04 HAZİRAN 2012 / 16:57

Türkiye'nin ilk interaktif sergisiyle Rönesans Dönemi'ne ışık tutuluyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Arter Tasarım’ın ortaklığı, Vestel'in ana sponsorluğuyla gerçekleşen Türkiye’nin ilk interaktif sergisi, 16. yüzyıl İtalya’sının en ünlü üç ustası Michelangelo, Leonardo ve Raphael’in bilim ve sanatta bıraktıkları izleri gözler önüne seriyor.31 Temmuz’a kadar ziyarete açık olacak “The Great Masters” Sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde kapılarını sanatseverlere açarken, açık hava sinema alanında her Cumartesi saat 20.00'de National Geographic Channel'in katkılarıyla dönemle ve üç büyük ustayla ilgili ücretsiz belgesel gösterimleri de yapılacak. Sergide ayrıca Pace Çocuk Sanat Merkezi'nin 5-14 yaş grubu ve yetişkinlere yönelik yaratıcı atölye çalışmaları da bulunuyor. Atölyeye katılan çocuklar kendi eserlerini yaratabiliyor, keşfedebiliyor ve ellerini kirletmenin hazzını yaşıyor. Aynı alanda yetişkinler için de özel programlar sunuluyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Vestel Pazarlama Genel Müdürü Timur Tuncer, küratörler Alessandro Vezzosi ve Prof. Francesco Buranelli, Arter Tasarım Kurucu Ortağı Hakan Elbir ve Tuğçe Gündüz’ün katıldığı basın toplantısında konuşan, Arter Tasarım Kurucu Ortağı Hakan Elbir, Türkiye’nin ilk interaktif sergisi olan The Great Masters'ın Avrupa’da ilk kez İstanbul’da sanatseverlerle buluştuğunu söyledi. Elbir, dönemin en önemli keşifleri olan perspektif, anatomi ve ayna farklı deneyimlerle ziyaretçiyle buluşacağını ifade etti.

Sergide dönemin Osmanlı'sı da incelenebiliyor

İnteraktif sergi kavramına değinen Hakan Elbir,  dünyanın en ünlü resimlerinden olan “Son Yemek”, sergide gerçek ölçüsünde ziyaretçi ile buluşacağını ifade etti. Ziyaretçilerin eserin önüne yerleştirilen göz izleme cihazı ile ‘Genel izleyici ile aynı yere mi bakıyorum?’ ya da ‘Leonardo tabloyu yaparken neyi görmemizi istedi?’ sorularına cevap bulabileceğini belirten Elbir,  ziyaretçilerin dinin bu dönemdeki önemini ve Michelangelo’nun 3 yıllık serüvenini yakından izleyebileceğini dile getirdi.

Hakan Elbir, sergiye MSGSÜ işbirliğiyle yeni bir bölüm eklendiğini ve 3 büyük dehanın çağdaşları olan Osmanlı sanatçıları ve mimarlarından örneklere yer verildiğini belirtti. Leonardo Da Vinci müzesinin kurucusu İtalyan küratör Alessandro Vezzosi ise Da Vinci’nin İstanbul’a özel projeler önerdiğini belirten Elbir, Leonardo'nun 3 Temmuz 1503’da Sultan II. Bayezid’e gönderdiği mektupta İstanbul için Haliç üzerinde tek kemerli bir köprü ile İstanbul - Pera arasında bir köprü tasarladığından söz etti.

Sergi hakkında konuşan Vestel Pazarlama Genel Müdürü Timur Tuncer, Rönesans’ın 3 büyük ustasını İstanbul’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Sergiye sponsorluğun yanı sıra, interaktif ekranlar ve sundukları dijital gösterim olanağıyla izleyicilerin sergiden alacağı keyfi artırmayı hedeflediklerini ifade eden Tuncer, sanata verdikleri desteğin süreceğini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun